HABERLER

Murat Arda: “Taksim Bahçesi de her şeye karşı”

Taptaze ikinci romanı “Taksim Bahçesi” ile kitapçı raflarında görücüye çıkan Murat Arda, Beşiktaş Dergisi’ne konuk oldu. Edebiyat dünyasına ilk romanı Pelin ile adım atan ve aynı zamanda Beşiktaş dergilerinin yazı işleri müdürlüğünü yapan Arda’nın yazdığı ikinci kitap Taksim Bahçesi “her şeye karşı” bir kara roman olma özelliğini taşıyor.

Arda’nın Beşiktaş Dergisi Nisan sayısındaki röportajından bazı bölümler ise aşağıda...

“İkinci romanım Taksim Bahçesi’ninde de, yazdığım ilk roman Pelin kitabının da yıllar sonra bile okunduğunda güncel algılanmasını isterim. Eğer olursa sinema versiyonu için de aynı şeylerin olmasını temenni ediyorum.”

“Eğlenceli bir itiraz romanı Taksim Bahçesi. Modern zamanlardan Osmanlı’nın son demlerini yaşadığı dönemlere bir zaman yolculuğu. Bir kara-roman olduğu için kitabın kahramanları da tekinsiz ama onların da itirazları var. Kitapta Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküş sürecinden günümüze, insanların hayatlarını ilgilendiren, hayatlara doğrudan etki eden olaylar fantastik bir çerçevede ele alınıyor.”

“Tarihi filmlerde gördüğüm; Spartaküs, Tarkan ve Cüneyt Arkın filmlerinde özellikle Romalı, Bizanslı karakterlerin o şık şapkalı, pelerinli figürlerine bayılırdım; ilginç savaş sahneleri çizerdim ve görenler hayret ederdi. Hatta büyüyüp de romancı olduğum halde bu huyum değişmedi. Yayımlanan ilk romanım Pelin ve şimdi de Taksim Bahçesi’nde yaptığım çizimler yine var. Huylu huyundan vazgeçmiyor.”

“Taksim Bahçesi romanında Türk mitolojisinden Dede Korkut hikayelerine, noir tarzdan yeraltı edebiyatına kadar farklı disiplinleri irdeleyerek, türler arası gezinerek tüm bu tarzları harmanladım. Taksim Bahçesi için, kaybedilmiş tüm değerlere sarılmanın öyküsü diyebilirim. Taksim Bahçesi, her şeye karşı bir roman!”

Daha fazlası Beşiktaş Dergisi Nisan sayısında...

Abonelik: 0850 399 1903 - www.kartalyuvasi.com.tr

Satış: Kartal Yuvası mağazalarında, www.kartalyuvasi.com.tr adresinde ve bayilerde