YARIYIL ATÖLYELERİ

BEŞİKTAŞ JK MÜZESİ 2020 YARIYIL ATÖLYELERİ

Türkiye’nin ilk spor müzesi olan Beşiktaş JK Müzesi, zengin spor tarihi koleksiyonu ve dijital sergileme alanlarını her yaştan ziyaretçisi ile buluşturmaya devam ediyor. Çeşitli yaş gruplarına yönelik müze gezileri ve müzede öğrenme programları ile ziyaretçilerine etkileşimli bir müze deneyimi yaşatıyor.

Düzenleyeceğimiz “Yarı Tatil Atölyeleri” ile, katılımcılarımızın spor tarihi ve spor müzeleri koleksiyonlarına dair bir kavrayış ve farkındalık geliştirmelerini, gelecek nesillerin Kulübümüzün spor mirası ve kültürünü keşfederek öğrenmelerini amaçlıyoruz.

Atölye programımızda; sporun temsil ettiği takım oyunu kavrayışının yanı sıra, yaratıcılık, estetik, çok boyutlu düşünme unsurları içeren öğrenme yaklaşımları ve farkındalık kazandırmayı sağlayacak pratikler ile spor/hareket kavramları etrafında zihin - beden koordinasyonunu destekleyecek uygulamalara yer verilmiştir.

 

ATÖLYE DETAYLARI:

Müzede Ritim ve Dans
“Futbol Ayakkabılarım Beni Nereye Götürür?”

Yaş Gurubu : 7 - 12 Yaş
18 Ocak 2020 / 13:30 - 14:30
29 Ocak 2020 / 13:30 - 14:30

Bir oyun ve hareket alanı olan stadyumlar nasıl ortaya çıktı? Kramponun, topun tarihinde neler var? Yüzlerce yıldır oynanan futbolun tarihi nasıl gelişti? Müzede hiç dans ettiniz mi? Sorularına cevap bulunacak atölye programında, spordan ilham alarak geçmiş ve bugün arasında yaratıcı bağlar kurulması amaçlanmaktadır. Atölyede, beden - zihin koordinasyonunu kullanarak; nesne, hareket, ritim, müzik, tasarım, boyut kavramlarını içeren bir koreografi ile hareket ve dans edilecektir. Katılımcılar, müzenin sergileme alanını bir stadyum mekanı olarak düşünerek, estetik ve yaratıcı performans temaları ile müze koleksiyonu üzerinden spor ve beden algısını tanımlayıp yeniden üretecek. Atölye sonunda, müzede geliştirdikleri ritim çalışmalarını Vodafone Free Zone stüdyosunda kayıt altına alabilecekler.

Atölye katılımı 15 kişi ile sınırlıdır. Katılım bedeli kişibaşı 50TL’dir. (Atölye katılım bedeline müze giriş bileti dahildir.)

 

Spor ve Tasarım
“Futbolun Malzemeleri”

Yaş Gurubu : 7 - 12 Yaş
22 Ocak 2020 / 13:30 - 14:30
1 Şubat 2020 / 13:30 - 14:30

Müze koleksiyonunda spor ve tasarımın bir araya geldiği nesneleri fark etmek, keşfetmek ve konu üzerine yeniden düşünmek atölyenin temel amacını oluşturmaktadır. Program kapsamında çocuklarla, tasarımın temel ilkeleri paylaşılarak; futbol topunun ve kramponların tarihsel gelişimi, ilk formaların biçim ve renkleri, kupalar, madalyalar gibi müzenin koleksiyonunda yer alan birçok nesne incelenecektir. Bu araştırmadan ilham alarak, çocuklar farklı yüzeyler ve çeşitli malzemeler kullanıp kendi futbol malzemelerini üretecektir. Sanat eğitmeni eşliğinde müze gezisi ve uygulamayı içeren atölye, farklı yaş gruplarının yaratıcılık ve becerilerine uygundur.

Atölye katılımı 15 kişi ile sınırlıdır. Katılım bedeli kişibaşı 50TL’dir. (Atölye katılım bedeline müze giriş bileti dahildir.)

 

Müzeden İlham Al
“Müze Bir Zaman Makinası”

Yaş Gurubu : 7 - 12 Yaş
25 Ocak 2020 / 13:30 – 14:30

Atölye programında geçmişi, bugünü ve geleceği bir arada sunan müzeyi, eğlence ve macera dolu bir zaman makinası olarak tasarlayıp, ekip çalışması ile yeniden üreterek, spor tarihinde keyifli bir yolculuk yapmak amaçlanıyor. Sporcuları, maçları, kazanılmış kupa ve madalyaları ile geçmişin bilgisini bugüne ve geleceğe taşıyan müzeyi koleksiyonunu sunduğu fikirler üzerinden bir keşif alanı olarak fark edecek olan katılımcılar, yaratıcılıklarını kullanarak müze zaman makinasını, kolaj ve yaratıcı malzeme kullanarak tasarlayacaklar.

Atölye katılımı 15 kişi ile sınırlıdır. Katılım bedeli kişibaşı 50TL’dir. (Atölye katılım bedeline müze giriş bileti dahildir.)

 

Programlar, 7 - 12 yaş grubuna yönelik tasarlanmış olup, en az 5, en çok 15 kişilik gruplar için gerçekleştirilmektedir.

Müzede Öğrenme Programları hakkında detaylı bilgi ve kayıt için muzeegitim@bjk.com.tr adresinden ya da 0 212 948 19 03 no’lu telefondan (Dahili: 5010) bize ulaşabilirsiniz.

Müze gezisi ve atölye çalışmalarına katılan çocuklar ve aileleri için Vodafone Park’ta keyifli ve eğlenceli vakit geçirebilecek pek çok alan yer alıyor. Çocuklar, birbirinden eğlenceli ve yaratıcı atölye programlarına katılırken, aileleri ile birlikte Şeref Turu ’na katılabiliyor, Blackcup Coffee, Lenovo Game On oyun alanı ve Kartal Yuvası’nı ziyaret ederek keyifli bir gün geçirebiliyor.