YARIYIL ATÖLYELERİ

BEŞİKTAŞ JK MÜZESİ 2020 YARIYIL ATÖLYELERİ

Beşiktaş JK Müzesi olarak, Türkiye’nin ilk spor müzesi olma misyonumuzla yola çıkarak, yarıyıl tatilinde 7 – 12 yaş arası çocuklarımızla bir araya geldik. Zengin spor tarihi koleksiyonumuz ve sergileme alanlarımızı esas alarak geliştirdiğimiz Müzede Öğrenme programları ile çocuklarımıza çok yönlü öğrenmeyi desteklemenin yanısıra etkileşimli bir müze deneyimi yaşatmayı amaçladık.

Düzenlediğimiz “Yarı Tatil Atölyeleri” ile, çocuklarımızın spor tarihi ve spor müzeleri koleksiyonlarına dair bir kavrayış ve farkındalık geliştirmelerini, gelecek nesillerin Kulübümüzün spor mirası ve kültürünü keşfederek öğrenmeleri öncelikli hedefimiz oldu.

Atölye programımızda; sporun temsil ettiği takım oyunu kavrayışının yanı sıra, yaratıcılık, estetik, çok boyutlu düşünme unsurları içeren öğrenme yaklaşımları ve farkındalık kazandırmayı sağlayacak pratikler ile spor/hareket kavramları etrafında zihin - beden koordinasyonunu destekleyecek uygulamalara yer verilmiştir.

Atölyemize ilgi ve katılım gösteren tüm çocuklarımıza, ailelerimize teşekkür ederiz.

Dönem içerisinde düzenleyeceğimiz etkinlik ve atölyelerimizden haberdar olmak için bizi takip etmeye devam edin.

 

ATÖLYE İÇERİKLERİ İLE İLGİLİ BİLGİLER:

Müzede Ritim ve Dans
“Futbol Ayakkabılarım Beni Nereye Götürür?”

Bir oyun ve hareket alanı olan stadyumlar nasıl ortaya çıktı? Kramponun, topun tarihinde neler var? Yüzlerce yıldır oynanan futbolun tarihi nasıl gelişti? Müzede hiç dans ettiniz mi? sorularına yönelik cevaplar üretilen atölye programında, spordan ilham alarak geçmiş ve bugün arasında yaratıcı bağlar kurulması amaçlanmaktadır. Atölyede, beden - zihin koordinasyonunu kullanarak; nesne, hareket, ritim, müzik, tasarım, boyut kavramlarını içeren bir koreografi ile hareket ve dans edilmektedir. Çocuklar, müzenin sergileme alanını bir stadyum mekanı olarak düşünerek, estetik ve yaratıcı performans temaları ile müze koleksiyonu üzerinden spor ve beden algısını tanımlayıp yeniden üretiyor ve atölye sonunda, müzede geliştirdikleri ritim çalışmalarını Vodafone Free Zone stüdyosunda kayıt ediyor.

 

Spor ve Tasarım
“Futbolun Malzemeleri”

Müze koleksiyonunda spor ve tasarımın bir araya geldiği nesneleri fark etmek, keşfetmek ve konu üzerine yeniden düşünmek atölyenin temel amacını oluşturmaktadır. Program kapsamında çocuklarla, tasarımın temel ilkeleri paylaşılarak; futbol topunun ve kramponların tarihsel gelişimi, ilk formaların biçim ve renkleri, kupalar, madalyalar gibi müzenin koleksiyonunda yer alan birçok nesne incelenmektedir. Bu araştırmadan ilham alarak, çocuklar farklı yüzeyler ve çeşitli malzemeler kullanıp kendi futbol malzemelerini üretiyor. Sanat eğitmeni eşliğinde müze gezisi ve uygulamayı içeren atölye, farklı yaş gruplarının yaratıcılık ve becerilerine uygundur.

 

Müzeden İlham Al
“Müze Bir Zaman Makinası”

Atölye programında geçmişi, bugünü ve geleceği bir arada sunan müzeyi, eğlence ve macera dolu bir zaman makinası olarak tasarlayıp, ekip çalışması ile yeniden üreterek, spor tarihinde keyifli bir yolculuk yapmak amaçlanmaktadır. Sporcuları, maçları, kazanılmış kupa ve madalyaları ile geçmişin bilgisini bugüne ve geleceğe taşıyan müzeyi koleksiyonunu sunduğu fikirler üzerinden bir keşif alanı olarak fark edecek olan çocuklar, yaratıcılıklarını kullanarak müze zaman makinasını, kolaj ve yaratıcı malzeme kullanarak tasarlıyor.

 

Programlar, 7 - 12 yaş grubuna yönelik tasarlanmış olup, en az 5, en çok 15 kişilik gruplar için gerçekleştirilmektedir.

Müzede Öğrenme Programları hakkında detaylı bilgi ve kayıt için muzeegitim@bjk.com.tr adresinden ya da 0 212 948 19 03 no’lu telefondan (Dahili: 5010) bize ulaşabilirsiniz.

Müze gezisi ve atölye çalışmalarına katılan çocuklar ve aileleri için Vodafone Park’ta keyifli ve eğlenceli vakit geçirebilecek pek çok alan yer alıyor. Çocuklar, birbirinden eğlenceli ve yaratıcı atölye programlarına katılırken, aileleri ile birlikte Şeref Turu’na katılabiliyor, Blackcup Coffee, Lenovo Game On oyun alanı ve Kartal Yuvası’nı ziyaret ederek keyifli bir gün geçirebiliyor.