BEŞİKTAŞ JK MÜZESİ

Türkiye’de spor tarihi ve kültürü adına ilk spor müzesi özelliğini taşıyan Beşiktaş JK Müzesi, 11 Aralık 2001 tarihinde İnönü Stadyumu içinde Türkiye’nin ilk özel spor müzesi olarak açılmış olup Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 28 Haziran 2007 tarih ve 112603 sayılı onayı ile tescil edilmiştir. Çağdaş müzecilik perspektifiyle yenilenen müze, Şubat 2017’de ziyarete açıldı. Ülkemizin spor tarihine tanıklık eden Beşiktaş JK, 121 yıllık tarihini günümüz spor kültürüne kaynaklık etmek üzere hazırladığı çağdaş sergileri ile müze koleksiyonunu bilgi nesnesine dönüştürürken, ziyaretçi deneyimini esas alan uygulamaları ile konuklarını dijital dünyada keyifli bir yolculuğa çıkarmayı hedefliyor.

Beşiktaş Tüpraş Stadyumu’nun tarihi 19 Mayıs kapısından girilen Beşiktaş JK Müzesi, iki kat üzerine yerleşmiş 1650 m2’lik bir alanla Türkiye’nin en büyük spor müzesi olma özelliğini taşımaktadır.

Müzede, Kulübün kronolojisi, 1902’den günümüze ziyaretçilere geçmişten günümüze yolculuk yapabilecekleri on yıllık zaman aralıkları ile ayrımlanmış alanlarda döneme ait bilgileri edinebilecekleri bilgi alanları, objeler ve dijital uygulamalar yer almaktadır. Yalnızca futbol branşını değil, Kulüp bünyesindeki tüm spor dallarına ilişkin bilgiyi ziyaretçisiyle buluşturan Beşiktaş JK Müzesi, koleksiyonu ile bağlantılı olarak sporu ve sanatı bir araya getiren süreli sergiler düzenlenlediği bir geçici sergi alanına da sahiptir.

Ziyaretçileri ile etkileşim içerisinde olmayı ve müze içi alanlarda her yaş grubuna yönelik olarak tasarlanmış uygulamaları ile unutulmaz bir deneyim yaşatmayı hedefleyen Beşiktaş JK Müzesi, 50’den fazla dijital uygulama ile ziyaretçilere Kulübün spor dalları ile ilgili bilgiyi izleme ve etkileşimsel olarak deneyimleme olanağı sunuyor. Bunların yanı sıra müzenin tamamında ziyaretçinin dokunarak deneyimleyebileceği ve keşfedebileceği etkileşimli alanlar da yer alıyor.

Yalnızca bir futbol kulübü müzesi değil, bir spor tarihi müzesi olma hedefi ile yola çıkan Beşiktaş JK Müzesi, interaktif alanları, engelli ve çocuk dostu yapısı ile ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim yaşatmaktadır.

Beşiktaş JK Müzesi, sporla sanatın buluştuğu etkinliklerle yıl boyunca çocukların ve yetişkinlerin serbest zamanlarını verimli değerlendirdiği ve iyi vakit geçirdikleri bir öğrenme ve etkileşim ortamı sunmayı amaçlıyor. Tüm ziyaretçilerine spor tarihi ve kültürüne dair çok yönlü bir bakış açısı sunarken, aynı zamanda gelecek nesillerin spor mirası ve kültürünü keşfetmeleri ve öğrenmeleri hedefleniyor.