MÜZEDE ÖĞRENME PROGRAMLARI

Türkiye’nin ilk spor müzesi olan Beşiktaş JK Müzesi, zengin spor tarihi koleksiyonu ve dijital sergileme alanlarını her yaştan ziyaretçisi ile buluşturmaya devam ediyor. Çeşitli yaş gruplarına yönelik turları ve müzede öğrenme programları ile ziyaretçilerine etkileşimli bir müze deneyimi yaşatmayı hedefliyor.

ARA TATİL ATÖLYELERİ

“Ara Tatil Atölyeleri” ile; katılımcılarına etkileşimli bir öğrenme deneyimi yaşatarak, spor tarihi ve spor müzeleri koleksiyonlarına dair bir kavrayış ve farkındalık geliştirmeleri, gelecek nesillerin Kulübümüzün spor mirası ve kültürünü keşfederek öğrenmeleri hedefleniyor.

Atölye Detayları:

Karakartalla Hikayeni Keşfet Atölyesi

Karakartalla Hikayeni Keşfet
Yaş Grubu: 7-12 Yaş

Müze koleksiyonundaki ipuçlarından yola çıkacağımız atölye programında, spor tarihi ve sporcular hakkında ifade biçimleri oluşturacağız. ”Spor Bir Sanattır” ana fikrinden hareketle düzenlediğimiz atölyemizde, çocukların hayal güçlerini ortaya çıkartmalarını ve kendilerini ifade etme becerilerini keşfederek etkin biçimde kullanabilmelerini amaçlıyoruz.

Spor branşları, sporcular, fairplay örnekleri, taraftarlık ve stadyum gibi kavram, mêkan ve olaylar etrafında yapılacak müze gezisini takiben sanat eğitmeni eşliğinde gerçekleşecek atölyelerimizde çocukların; farklı oyun ve malzemeleri kullanarak hayallerindeki karakterler, mêkanlar ve olayları, kendi kelimeleri ve çizgileriyle tasarlamalarını hedefliyoruz.

 

Futbol ve Tasarım Atölyesi

Futbol ve Tasarım
Yaş Grubu: 7-12 Yaş

Atölye programında, futbol oyununun dünden bugüne devam eden macerasında yer alan objeler keşfedilecek. Topun hangi malzemelerden yapıldığı hakkında bilgi toplayacak olan çocuklar, ilk kramponlar ve formaların biçim ve renklerinden ilham alıp, çeşitli materyaller aracılığıyla müzede kendi futbol malzemelerini üretecekler.

Müzede Ritim ve Dans Atölyesi

Müzede Ritim ve Dans
Yaş Grubu: 7-12 Yaş

Müze koleksiyonu üzerinden estetik ve yaratıcı performans temaları ile spor ve beden algımızı tanımlayıp yeniden üreteceğimiz atölyemizde; ritm, müzik, hareket, dans ve tasarım malzemeleriyle takım çalışması yoluyla çeşitli uygulamalar yapacağız. Stadyumların nasıl ortaya çıktığını, kramponun tarihçesini ve futbol tarihinin gelişimini inceleneceğiz atölyemizde, sporcuların güzel hareketlerinden ilham alarak geçmiş ve bugün arasında bağ kuracağız. Beden – zihin koordinasyonu kullanılarak nesne, hareket, boyut kavramlarını içeren bir koreografi üreteceğiz.

Programlar en az 5, en çok 15 kişilik gruplar için gerçekleştirilmektedir. Her bir atölyeye katılım bedeli 50TL’dir ve bu ücrete müze ziyareti dahildir.

Müzede Öğrenme Programları hakkında detaylı bilgi için muzeegitim@bjk.com.tr adresinden ya da 0 212 948 19 03 no’lu telefondan (Dahili: 5010) bize ulaşabilirsiniz.