MÜZEDE ÖĞRENME PROGRAMLARI

Çocuklar ve gençlere yönelik geliştirdiğimiz Müzede Öğrenme Programlarında, çocukların etkileşimli bir öğrenme deneyimi yaşayarak spor tarihi ve müzelere dair bir kavrayış geliştirmesini, gelecek nesillerin Beşiktaş’ın spor mirası ve kültürünü keşfederek öğrenmelerini hedefliyoruz.

Türkiye’nin en kapsamlı spor müzesi olma özelliğini taşıyan Beşiktaş JK Müzesi, zengin koleksiyonu ve deneyim odaklı dijital alanlarını her yaştan ziyaretçisi ile paylaşmanın heyecanını yaşıyor. Çeşitli yaş gruplarına yönelik turları ve deneyim odaklı programları ile ziyaretçileri ile etkileşimli bir müze deneyimi yaşatmayı hedefliyor.

Müzede Dans Atölyesi

Yaş Grubu: 7-12 Yaş

Atölye programında, müze kavramı ve sergi üzerinden, dans, bedeni tanıma, beden ve nesne ilişkisi, spora farklı bir bakış, estetik ve yaratıcı performans temaları ile çocuklarla spor ve beden algısı yeniden üretilecektir. Müzede çocuklar, yaratıcı hareketlerle dans edip, nesneleri yeniden keşfedecekler. Farklı bir müze deneyimi yaşanmasını hedeflenen atölye programında, sporun diğer sanatlarla ilgisinin yeniden kurulması odak noktasını oluşturmaktadır. Müzenin yaşamsal bir alan olmasından hareketle, çocukların müzeyi daha yakından tanımaları, eğlenirken öğrenmeleri programın ana odak konularından bir diğeridir.

Futbolun Malzemeleri

Yaş Grubu: 7-12 Yaş

7 - 12 yaş grubuna yönelik atölye programımızda çocuklar, futbol oyununun dünden bugüne devam eden macerasında yer alan objeleri sanat eğitmeni eşliğinde keşfedecekler. Topun hangi malzemelerle yapıldığı, ilk kramponların ve formaların biçim ve renklerinden ilhamla, çocuklar çeşitli materyaller aracılığıyla müzede kendi futbol malzemelerini üretecekler.

Futbol Ayakkabılarım Beni Nereye Götürür?

Yaş Grubu: 7-12 Yaş

Yaratıcılığı spor araç gereçleri üzerinden ortaya çıkarmayı hedefleyen atölye programında, stadyum formunun bulunduğu alanda dans, müzik ve görsel sanatlar malzemeleriyle takım çalışması yoluyla çeşitli uygulamalar yapılacaktır. Müze içerisinde yer alan alanlarda stadların nasıl ortaya çıktığı, kramponun tarihçesi ve futbol tarihinin gelişiminin inceleneceği atölyede, sporcuların güzel hareketlerini keşfeden çocuklar kendi adımlarından yola çıkarak geçmiş ve bugün arasında ilişki kuracaktır. Müze içinde stadyum türlerini keşfeden çocuklar beden – zihin koordinasyonu kullanarak nesne, hareket, boyut kavramlarını içeren bir koreografi üretecektir.

Müzede Müziği Hisset, Ritmini Keşfet

Yaş Grubu: 7-12 Yaş

Atölye programında, Beşiktaş JK Müzesi koleksiyonu ve spor temaları ile hareket ve ritim konuları işlenecektir. Müzeni bir hareket alanı olarak kullanacakları bu atölyede çocukar, müzeyi gezerken kendi müziğini üretecek, farklı enstrümanlar geliştirecek ve üretimlerini atölye sonunda Vodafone Free Zone stüdyosunda kayıt altına alabilecekler.

Müzelik Hareket

Yaş Grubu: 7-12 Yaş

Atölye programında; spor, takım çalışması, hareket ve koordinasyon becerilerinin ortaya konulması hedeflenmektedir.

Yaratıcılığı, spor araç gereçleri üzerinden ortaya çıkarmayı hedefleyen atölye kapsamında, müzenin bir hareket alanı olarak kullanılması planlanmaktadır. Müze sergi alanlarını inceleyecek olan çocuklar, çeşitli fiziksel eforlu oyun ve dans- hareket egzersizleriyle çalışmalar yaparak, Stadyum formunun bulunduğu alanda dans koreografisi gerçekleştirecekler.Grup koordinasyonunu sağlamak ve grup koordinasyonunu oluşturmanın yanı sıra, çocuklarla spor ve hareket kavramları arasında bağlantı kurmak atölyenin odak alanlarından birini oluşturmaktadır.

Program en az 10, en çok 25 kişilik gruplar için gerçekleştirilmektedir.

Bilgi için:
Müzede Öğrenme Programları hakkında detaylı bilgi için muzeegitim@bjk.com.tr adresinden ya da 0 212 948 19 03 no’lu telefondan (Dahili: 5010) bize ulaşabilirsiniz.