MÜZEDE ÖĞRENME PROGRAMLARI

Türkiye’nin ilk spor müzesi olan Beşiktaş JK Müzesi, zengin spor tarihi koleksiyonu ve dijital sergileme alanlarını her yaştan ziyaretçisi ile buluşturmaya devam ediyor. Çeşitli yaş gruplarına yönelik turları ve müzede öğrenme programları ile ziyaretçilerine etkileşimli bir müze deneyimi yaşatmayı hedefliyor.

Düzenlediğimiz “Ara Tatil Atölyeleri” ile, katılımcılarımıza etkileşimli bir öğrenme deneyimi yaşatmayı; bu bağlamda spor tarihi ve spor müzeleri koleksiyonlarına dair bir kavrayış ve farkındalık geliştirmelerini, gelecek nesillerin Kulübümüzün spor mirası ve kültürünü keşfederek öğrenmeleri hedefledik.

Atölye Detayları:

Karakartalla Hikayeni Keşfet Atölyesi

Karakartalla Hikayeni Keşfet

Müze koleksiyonundaki ipuçlarından yola çıkılan atölye programında, spor tarihi ve sporcular hakkında ifade biçimleri oluşturulması hedeflenmektedir.”Spor Bir Sanattır” ana fikrinden hareketle düzenlenen atölyemizde, çocukların hayal güçlerini ortaya çıkartmalarını ve kendilerini ifade etme becerilerini keşfederek etkin biçimde kullanabilmeleri amaçlanmaktadır.

Spor branşları, sporcular, fairplay örnekleri, taraftarlık ve stadyum gibi kavram, mêkan ve olaylar etrafında yapılan müze gezisini sonrasında sanat eğitmeni eşliğinde gerçekleştirilen atölyemizde çocukların; farklı oyun ve malzemeleri kullanarak hayallerindeki karakterler, mêkanlar ve olayları, kendi kelimeleri ve çizgileriyle tasarlamaları hedeflenmektedir.

 

Futbol ve Tasarım Atölyesi

Futbol ve Tasarım

Futbol oyununun dünden bugüne devam eden macerasında yer alan objeler keşfetmek atölyenin temel amacını oluşturmaktadır. Program kapsamında topun hangi malzemelerden yapıldığı hakkında bilgi toplayan çocuklar, ilk kramponlar ve formaların biçim ve renklerinden ilham alıp, çeşitli materyaller aracılığıyla müzede kendi futbol malzemelerini üretmektedir.

Müzede Ritim ve Dans Atölyesi

Müzede Ritim ve Dans

Müze koleksiyonu üzerinden estetik ve yaratıcı performans temaları ile spor ve beden algısı tanımlayıp yeniden üretilen atölyemizde; ritm, müzik, hareket, dans ve tasarım malzemeleriyle takım çalışması yoluyla çeşitli uygulamalar yapılmaktadır. Stadyumların nasıl ortaya çıktığını, kramponun tarihçesini ve futbol tarihinin gelişimini incelediğimiz atölyemizde, sporcuların güzel hareketlerinden ilham alarak geçmiş ve bugün arasında bağ kurulmaktadır. Beden – zihin koordinasyonu kullanılarak nesne, hareket, boyut kavramlarını içeren bir koreografi oluşturulmaktadır.

Programlar, 7 – 12 yaş grubuna yönelik tasarlanmış olup, en az 5, en çok 15 kişilik gruplar için gerçekleştirilmektedir.

Etkinlik ve atölyelerimizden haberdar olmak için bizi takip etmeye devam edin.

Müzede Öğrenme Programları ve müze gezisi hakkında detaylı bilgi için muzeegitim@bjk.com.tr adresinden ya da 0 212 948 19 03 no’lu telefondan (Dahili: 5010) bize ulaşabilirsiniz.