HABERLER

Beşiktaş JK Müzesi Yaz Dönemi “Müzede Öğrenme Programları” Başlıyor

Beşiktaş JK Müzesi, çocuklara yönelik geliştirdiği “Müzede Öğrenme Programları” ile katılımcılarına deneyim odaklı bir öğrenme programı sunuyor. 25 Haziran – 14 Temmuz 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek atölyelerde, etkileşimli bir öğrenme deneyimiyle spor tarihi ve spor müzeleri koleksiyonlarına dair derin bir kavrayış geliştirilmesi hedefleniyor. Programda zihin - beden koordinasyonunu destekleyecek birçok çalışma yer alacak.

Türkiye’nin en kapsamlı spor müzesi olma özelliğini taşıyan Beşiktaş JK Müzesi, zengin koleksiyonu ve deneyim odaklı sergileme alanlarını her yaştan ziyaretçisi ile paylaşmanın heyecanını yaşıyor. Çocuklara yönelik olarak geliştirilen Müzede Öğrenme Programları ile atölye katılımcılarının etkileşimli bir öğrenme deneyimi yaşayarak spor tarihi ve spor müzeleri koleksiyonlarına dair bir kavrayış geliştirmeleri, gelecek nesillerin Beşiktaş’ın spor mirası ve kültürünü keşfederek öğrenmeleri hedefleniyor.

Yaz döneminde düzenlenecek atölyeler, 10.30 – 14:00 saatleri arasında yarım günlük aktivitelerden oluşacak şekilde programlanmış olup, 4-12 yaş grubuna yönelik çalışmaları içeriyor.

Atölye Detayları:

Müzede Beden ve Hareket: Kinestetik Öğrenme
Yaş Grubu: 4- 6 Yaş ve 7-12 Yaş
Atölye programında, müze kavramı ve koleksiyon üzerinden; hareket, bedeni tanıma, beden ve nesne ilişkisi, estetik ve yaratıcı performans temaları ile çocuklarla spor ve beden algısı yeniden üretilecek. Müzede çocuklar yaratıcı hareketlerle koleksiyon objelerini yeniden keşfedecekler. Farklı bir müze deneyimi yaşanmasını hedeflenen atölye programında, sporun hareket odaklı sanatlarla ilgisinin kurulması atölyenin kazanımlarını oluşturacak. Müzenin aktif bir öğrenme alanı olmasından hareketle, çocukların müzeyi daha yakından tanımaları, eğlenirken öğrenmeleri programın temel hedefleri arasında yer alıyor.

Sporla Yaratıcı Yazarlık
Yaş Grubu: 4- 6 Yaş ve 7-12 Yaş
Bu atölye programında, çocuklarla spor yazarlığının ve muhabirliğin uygulamalı metotları işlenecektir. Çalışma, profesyonel bir uygulayıcı ve eğitmen birlikte gerçekleştirilecek, muhabirlik deneyimi tüm süreçleri ile çocuklarla uygulamalı olarak aktarılacak.

Futbol Ayakkabılarım Beni Nereye Götürür?
Yaş Grubu: 4- 6 Yaş ve 7-12 Yaş
Yaratıcılığı spor araç gereçleri üzerinden ortaya çıkarmayı hedefleyen atölye programında, müze içinde seçilen alanlarda dans, müzik ve görsel sanatlar malzemeleriyle takım çalışması yoluyla çeşitli üretimler gerçekleştirilecek; stadyumların nasıl ortaya çıktığı, kramponun tarihçesi ve futbol tarihinin gelişiminin inceleneceği atölyede, sporcuların güzel hareketlerini keşfeden çocuklar kendi adımlarından yola çıkarak geçmiş ve bugün arasında ilişki kuracak. Müze içinde stadyum türlerini, işlevlerini ve kullanım pratiklerini keşfeden çocuklar beden – zihin koordinasyonunu kullanarak nesne, hareket, boyut kavramlarını içeren bir koreografi üretecek.

Spor ve Sanat
Yaş Grubu: 4- 6 Yaş ve 7-12 Yaş
Bedensel ve ruhsal gelişime aynı oranda etki eden sanat ve sporun üretme, yapma pratiklerinin deneyimleneceği atölye kapsamında; müze koleksiyonunda yer alan nesneler, hikayeler, karakterler, form, biçim ve desenler kullanılarak uygulamalı çalışmalar yapılacak. Sporun ilham kaynağı olarak kullanılacağı uygulamalarla çocukların yeni yaratıcı süreçleri keşfetmeleri hedeflenmektedir.

Sporun Malzemeleri
Yaş Grubu: 4- 6 Yaş ve 7-12 Yaş
Atölye programımızda çocuklar, topun hangi malzemelerle yapıldığı, ilk kramponların ve formaların biçim ve renkleri gibi gözlemlerden hareketle, futbol oyununun dünden bugüne devam eden macerasında yer alan objeleri keşfederek, çeşitli materyaller aracılığıyla müzede kendi futbol malzemelerini üretecekler.

Müzede Müziği Hisset, Ritmini Keşfet
Yaş Grubu: 4- 6 Yaş ve 7-12 Yaş
Atölye programında, müze koleksiyonu ve spor temaları ile hareket ve ritim konuları işlenecektir. Müzenin bir ses ve hareket alanı olarak kullanacakları bu atölyede; müzeyi gezerken kendi müziğini üretecek, farklı enstrümanlar geliştirecek ve atölye sonunda üretimlerini Vodafone FreeZone stüdyosunda kayıt altına alabilecekler.

KaraKartalla Hikayeni Keşfet
Yaş Grubu: 4- 6 Yaş ve 7-12 Yaş
Geçmişteki sporcuları nasıl hayal edebiliriz? Müzede bu soruya dair ipuçlarının izini süren Karakartallar, Beşiktaş JK’nın spor tarihindeki yerini ve kahramanlarını keşfedecekler. Atölye kapsamında spor branşları, sporcular, fair play örnekleri, taraftar ve stadyumlar etrafında bir müze gezisi yapılacak; katılımcılar farklı oyun ve malzemeleri kullanarak sporun hikayesini, hayallerindeki kahramanları ve olayları, kendi kelimeleri ve çizgileriyle tasarlama fırsatı bulacak.

Müzelik Hareket
Yaş Grubu: 4- 6 Yaş ve 7-12 Yaş
Atölye programında; spor, takım çalışması, hareket ve koordinasyon becerilerinin ortaya konulması amaçlanıyor. Yaratıcılığı, spor araç gereçleri üzerinden ortaya çıkarmayı hedefleyen atölye kapsamında, müzenin bir hareket alanı olarak kullanılması planlanıyor. Müze koleksiyonunu inceleyecek olan çocuklar, çeşitli fiziksel eforlu oyun ve dans - hareket egzersizleriyle çalışmalar yaparak, bu atölye için müze içinde seçilen seçilen alanlarda dans koreografisi gerçekleştirecekler. Grup koordinasyonunu oluşturmanın yanı sıra, çocuklarla spor ve hareket kavramları arasında bağlantı kurmak atölyenin odak alanlarından birini oluşturacak.

Müze Bir Zaman Makinası
Yaş Grubu: 4-6 Yaş ve 7-12 Yaş
İlk kez düzenlenecek atölye kapsamında, bizi geçmişe götüren aynı zamanda geçmişi bugüne getiren müze içerisinde, müzenin bir zaman makinası olarak yeniden üretilmesi hedeflenmektedir. Müzenin anlattığı hikaye; koleksiyonda yer alan objeler, olaylar ve kişiler üzerinden değerlendirerek, çocukların müzeyi kendi bakış açısından değerlendirmesi ve müzeyi bu bilgilerle kendi zaman makinaları olarak tasarlamaları beklenecek.

Yenilenebilir Enerjili Stadyum: Vodafone Park
Yaş Grubu: 5-7 Yaş ve 8-12 Yaş
İlk kez düzenlenecek atölye programında, çocuklarla Vodafone Park’ın mimari yapısını incelemek ve akıllı stadyum özelliklerini ele alarak, stadyum deneyimini yaşatmak hedefleniyor. Akıllı stadyum yapılanmasında doğa dostu ve yenilikçi teknik uygulamalar üzerinde durulacağı atölye kapsamında, yenilenebilir enerji hakkında bilgi aktarımı sağlamak atölyenin odak noktalarından birini oluşturuyor. Yapılacak örnek çalışmalar ve  yaratıcı fikir geliştirme çalışmaları sonrasında, çocuklar Vodafone Park’ta genel bir değerlendirme yapma fırsatı bulacaklar.

Spor, Ritim ve Hareket
Yaş Grubu: 4- 6 Yaş ve 7-12 Yaş
Spor ve sanattan ilham alarak düzenlenen bu atölyede, hazırlanan sporcu kartları ile görsel malzemeleri araştırmak ve keşfetmek çalışmanın başlangıç noktasını oluşturuyor. Bu bilgilerden yola çıkarak, hareket ve ritmi esas alan çeşitli oyunlar geliştirilecek.

En az 10, en çok 25 kişilik gruplar için gerçekleştirilecek olan etkinliklere kişi başı katılım bedeli ise  50 TL olarak belirlendi. Müzede Öğrenme Programları hakkında detaylı bilgi için muzeegitim@bjk.com.tr adresinden ya da 0 212 948 19 03 no’lu telefondan (Dahili: 5010) bilgi almak mümkün. Telefonla rezervasyonlar, hafta içi 10:00-17:00 saatleri arasında yapılabiliyor.