HABERLER

‘Karakartal’ın İzinde Beşiktaş’ Ulusal Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı

Beşiktaş JK, kulüple Beşiktaş ilçesini ilişkilendiren fotoğraflar için çok özel bir fotoğraf yarışmasına imza attı. Kulübümüzün ve Semt’in köklü kültürünü konu edinen yarışmaya katılanlar, birbirinden etkileyici karelere imza attılar.

Kulübümüz tarafından bu yıl ilki gerçekleştirilen ‘Karakartal’ın İzinde Beşiktaş’ Ulusal Fotoğraf Yarışması jüri toplantısı 30 Mayıs Perşeme günü Beşiktaş JK Müzesi’nde gerçekleşti.

Beşiktaş’ın tarihi dokusu, sosyal ve kültürel yaşamı, semt sakinlerinin taraftar olarak profili ve sosyal yaşamda, gündelik hayatın içindeki Beşiktaş JK’nın; takımın ve taraftarın semt ve ilçe ile ilişkisini belgeleyen fotoğraflar, yarışma kapsamında değerlendirmeye alındı.

Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu desteği ile gerçekleşen yarışmanın jüri üyeleri; Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcımız Umut Kutlu, Profesör Mehmet Bayhan, Fotoğraf Tarihçisi Engin Özendes, Fotoğraf Sanatçısı Cengiz Karlıova ve Mehmet Turgut’tan oluşan seçici kurul tarafından 41 katılımcının 145 fotoğrafı değerlendirmeye alındı.

Değerlendirme sonucunda, 3 Başarı Ödülü, 3 Mansiyon Ödülü olmak üzere toplamda 6 fotoğraf ödüle değer görülürken, 17 fotoğraf da sergilenmeye hak kazandı. Rasim Rasimoğlu, Erdem Kaya ve Gürsel Egemen Ergin başarı ödüllerinin sahibi olurken, Egemen Ön, Sertaç Serez ve Ufuk Akarı mansiyon ödüllerini alan isimler oldu. “Başarı Ödülü” kazanan katılımcılar Vodafone Park’ta 1 sezon boyunca geçerli olmak üzere VIP Koltuk, “Mansiyon Ödülü” kazanan yarışmacılar sezonluk kombine bilet ile ödüllendirilecek. Sergi ve ödül töreni Haziran ayı içinde Beşiktaş JK Müzesi’nde gerçekleşecek.

Amaç, semt kimliği ile örtüşen kulüp değerlerini anımsamak

1903 yılında Beşiktaş’ın Serencebey Mahallesi’nde kurulan Beşiktaş Jimnastik Kulübü, 116 yıllık tarihi boyunca Beşiktaş semti ve sakinleri ile iç içe geçen bir sosyal yaşamın aktörü konumunda. Sokaklarında yüz yılı aşan bir zaman boyunca sporla iç içe bir yaşam süren Beşiktaş ilçesinde; “Karakartal’ın İzinde Beşiktaş” teması ile Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün Beşiktaş İlçesi ile sosyo-kültürel ilişkisini belgelemek, semt tarihini Beşiktaş JK tarihi ile ilişkilendirerek aktarmak ve semt kimliği ile örtüşen kulüp değerlerini anımsamak, yarışmanın temel amacını oluşturuyor.

Bu yıl ilki gerçekleştirilen ve her yıl düzenlenecek olan yarışmada ödül, mansiyon ve sergileme hakkı kazanan eserler, http://bjk.com.tr/tr/besiktas-jk-muze web sitesinde, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu’nun www.tfsfonayliyarismalar.org  adresinde yer alan “Sonuçlanan Yarışmalar” bölümünde ve Beşiktaş JK ile Beşiktaş JK Müzesi’nin sosyal medya hesaplarında yayınlanacak.
Fotoğraf: Ufuk Tuncaelli