Tesisler

BJK FULYA SÜLEYMAN SEBA KOMPLEKSİ


Tam yarım asırdır Beşiktaş'ın tarihine damgasını vuran BJK Fulya Süleyman Seba Projesi'ne, Hakkı Yeten'den Mehmet Üstünkaya'ya, Süleyman Seba'dan Serdar Bilgili'ye kadar birçok başkanımız, yüzlerce Beşiktaşlı emek verdi. 30 Mayıs 2004 tarihinde Beşiktaş Başkanlığı'na seçilen Yıldırım Demirören, göreve başladığı ilk günden itibaren Fulya'nın Beşiktaş'ın geleceği için çok önemli bir proje olduğunu her fırsatta dile getirdi ve çalışmaları hemen başlattı. İşte bu önemli projede mutlu sona ulaşıldı. Kulübümüzü yıllık sabit gelirinin yüksekliği açısından da Türk spor tarihinde farklı bir yere taşıyacak olan ve inşaatı tamamlanan BJK Fulya Süleyman Seba Projesi'nin açılışı 11 Şubat 2009'da görkemli bir törenle yapıldı.

 

Hakkı Yeten'den Mehmet Üstünkaya'ya kadar birçok dönem kulübümüzün gündeminde olan Fulya'nın Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nden alınması için Onursal Başkanımız Süleyman Seba da çok emek verdi ve bir bölümünü de aldı. 16 yıllık Seba döneminden sonra 2000 yılında başkanlığa seçilen Serdar Bilgili döneminde de tesisin planlaması yapıldı. Bilgili döneminde de Fulya için yoğun çalışmalar yapıldı. Fulya'nın "Süleyman Seba" ismini alması, planlamaların tamamlanması, ruhsatların alınması ve projenin başlatılmasını ise 30 Mayıs 2004 tarihinde Beşiktaş Başkanlığı'na seçilen Yıldırım Demirören tarafından yapıldı. BJK Fulya Süleyman Seba Projesi, İnönü Stadı'nın inşaatının bitiş tarihi olan Ekim 2004'ten itibaren Yönetimimiz'in öncelikli hedefi halindeydi. Bu hedef doğrultusunda Yatırımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyemiz İlhan Durusoy başkanlığında Yüksek İstişare Kurulu kuruldu. Proje geliştirme çalışmaları tamamlanarak geliştirilen Avan Proje, 2005 yılının Şubat ayında Genel Kurul Üyelerimiz'e tanıtıldı. Ardından onaylanan proje üzerine ihale çalışmalarına başlandı. Bu çalışmaların sonucunda dört ayrı modelden oluşan ihale dosyası hazırlandı. Bu modeller; yüklenici finansmanı, yüklenicinin bulduğu işveren finansmanı, yatırımcı işletmeci modeli ve kat karşılığı inşaat modeliydi. Bu dosyanın tanıtımının ardından ihaleye Türkiye'nin önde gelen 17 inşaat firması davet edildi ve bunlardan 10'u katıldı.

7 Haziran 2005 tarihinde şirketlerden alınan teklifler, 18 Temmuz'a kadar İhale Komisyonu tarafından incelendi, çeşitli görüşmeler ve pazarlıklar yapıldı.

Ve proje, yüzde 67'si kulübümüze ait olmak üzere kat karşılığı inşaat artı bedelle 21 Temmuz 2005 tarihinde Aşçıoğlu'na ihale edildi. Sözleşmenin imzalanmasının ardından 25 Temmuz 2005 tarihinde Ahmet Fetgeri Spor Salonu ve Hakkı Yeten Stadyumu'nun yıkımına başlandı.

PROJENİN KAPSAMI

Projenin neleri kapsadığına gelince... Aşçıoğlu firması, kendine ait yüzde 33'lük kısmı konut yapıp satma ve oradan sağladığı finansmanla kulübümüze ait kısımları inşa etme modeliyle ilerledi. Dolayısıyla projede yer alan iki blok tamamen konut olarak inşa edildi. Kulübümüz'e ait olan kısım için pazarlama stratejisi ise projeden önce gerçekleştirildi. Projenin çok yakınında, çok büyük bir alışveriş merkezi bulunması, şehirde yapılmakta olan alışveriş merkezlerinin sayısı, projenin lokasyonu, şehiriçi trafiği, garantili gelir sağlama hedefi gibi nedenlerle, alışveriş merkezinden çok, hastane, hipermarket, otel, İstanbul'da yeni gelişmeye başlayan dev teknomarketler gibi az sayıda, büyük alanlı ve uzun vadeli garantili kiralama yapma fonksiyonları göz önünde bulunduruldu. Pazarlama çalışmalarına çok erken başlamanın verdiği avantajla, kira sözleşmeleri de aynı hızla, inşaata başlar başlamaz yapıldı. Hastane için sağlık sektörünün ileri gelen kuruluşlarından Acıbadem'le, hipermarket için uluslararası bir güç olan Metro AG'nin hipermarket zinciri Real'le, teknomarket için Medya MARK'la, ofis ve yiyecek bölümü için Aşçıoğlu firması ile uzun vadeli kira sözleşmesi imzalandı. Toplamda 160.000 metrekarenin üzerinde olan projenin çevre düzenlemesi de büyük bir özenle yapıldı.

PROJENİN TEKNİK DETAYLARI

İnşaat Sözleşme imza tarihi:21.07.2005

İksa-hafriyat Başlama Tarihi: Eylül 2005

Kaba İnşaat Başlama Tarihi: Nisan 2006

BJK Süleyman Seba Kompleksi Toplam İnşaat Alanı:162 500 m2

Toplam 45760 m2 alana sahip 42 Katlı 2 Residence Bloğu

Toplam 23000 m2 alana sahip 17 Katlı Hastane Bloğu

Toplam 13600 m2 alana sahip 27 Katlı Ofis Bloğu

17800 m2 Market ve Çarşı

8080 m2 Teknomarket

3050  m2 Food Court

2700 m2 Kültür ve Kongre Merkezi

1300 Araçlık Ticari Otopark

376 Araçlık Konut Otoparkı

Kullanılan Betonarme Betonu: 114,515 m3

Kullanılan Betonarme Demiri: 19,000 ton

Kullanılan Toplam Seramik Miktarı:78,500 m2

Kullanılan Toplam Doğrama Miktarı: 17,200 m2

Kullanılan Toplam Şap Miktarı: 70,000 m2

Kullanılan Toplam Fibrobeton (dış cephe kaplaması) miktarı: 43,500 m2

Kullanılan toplam boru miktarı (mekanik): 185 km

Toplam havalandırma kanalı uzunluğu: 52,000 m2

Toplam trafo kapasitesi: 8.8 MW

Toplam jeneratör kapasitesi: 7.4 MW

Toplam ısıtma kapasitesi: 10,800 kW

Toplam soğutma kapasitesi: 10,750 kW

Toplam çalışan eleman sayısı: 1950 kişi

BJK FULYA SÜLEYMAN SEBA KOMPLEKSİ

Adres: Hakkı Yeten Caddesi Fulya - Beşiktaş / İSTANBUL - TÜRKİYE