HABERLER

11.05.2024

GÜNCEL HABERLER

Tüzük Tadili ile İlgili Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı Yapıldı

Kulübümüzün Tüzük Tadili ile İlgili Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı; Başkanımız Hasan Arat, Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Divan Kurulu Başkanımız Tevfik Yamantürk ve Kongre Üyelerimizin katılımıyla Tüpraş Stadyumu’nda gerçekleştirildi.

Toplantının açılışını Genel Sekreterimiz Dr. M. Cüneyt Sezgin yaptı. Daha sonra yapılan seçimle Toplantı Divan Başkanlığına Disiplin Kurulu Başkanımız Ahmet Akpınar seçildi. Ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Başkanımız Hasan Arat, Kongre Üyelerimize hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Tarihimizde ilk kez stadımızda bir kongre yapıyoruz. Kurucularımızdan Onursal Başkanımıza, şehit düşmüş Beşiktaşlılara Allah’tan rahmet diliyorum.

İlk kadın sporcumuzu eskrim şubesinde yetiştirdik. Halit Çambel Beşiktaşlı Türkiye’nin ilk kadın profesörüydü. Dün akşam Beşiktaşlı Nesrin Baş, 2024 Paris Olimpiyatları’na katılmaya hak kazandı. Sporcumuzu tebrik ediyorum.

Tüzüğümüzü çağın gereklerine uyguni vaatlerimize uygun, seçilmiş kurullarımızın çalışarak yaptığı değişiklikler size sunuldu. Beşiktaş’ta yaşanan değişimi görmemekte ısrar edenler var. Beşiktaş halkın takımıdır, genel kurulumuz ne derse o olur.

Beşiktaş için yarış bitmez. 23 Mayıs bizim için çok önemlidir. Aldığımız emaneti gelecek nesillere bırakacağız. Tüzük değişikliği tamamlandıktan sonra gururla dolaşacağız. Yeniliklerimizi diğer kulüpler örnek olacak.

Büyük değişikliklerden önce kaos olur. Hala sıkıntıları çözmeye çalışıyoruz. Bu tüzük yönetimin tüzüğü değildir. Bu taslak, alanında uzman kişilerce hazırlanmıştır. 17 Nisan’da taslak ilana çıktı. Bu tüzük halk içinde büyümemizi sağlayacaktır. Üniversiteli gençler, kadınlar ve yeni doğan bebekler için avantajlar olacaktır. Milli sporculara üyelikte kolaylık sağlanacaktır. Şehit aileleri ve gazi yakınları otomatikman kulübümüze üye olacaktır.

Diğer kulüplere örnek olacağız. Beşiktaş dijital app çalışmaları sona ermek üzere. Haziranda bu uygulamanın lansmanını yapacağız. Elektronik ortamda oylama, kulübe üye olma işlemleri mümkün olacaktır. Değişim kaçınılmazdır.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, bizzat inceleyerek kurulumuza tüzük taslağını teslim etmiştir. Tüm devlet görevlilerine camiam adına teşekkür ediyorum.

Bu tüzük yönetimde keyfiliğe esastan son vermektedir. Başkan tek imzayla her şeyi yapabiliyordu. İki imza şartı getirdik. Kimse tek başına hukuki gerekçe olmadan imza atamayacak. Yönetim kurulları on yıldan fazla kiralama yapamaz maddesi getirdik.

Fulya’daki binamızın bize teslim edilmesini istedik. Aşçıoğlu gereğini yapacağını söyledi. Biz tahliye davası açtık. Bu davada kuvvetli bir yere geldik. Binadaki yazı tamamen kalktı. Beşiktaş mallarını tek tek alacak. Haksızlıklara son vereceğiz. Kira artırımı istemiyoruz. Binayı komple kulübe devredeceksiniz. Fulya meselesi çözülecek. 1903 Mehmet Üstünkaya Tesisleri boşaltılıyor, orayı devralacağız. Çilekl’yi devralacağız.

Uzun süreli kiralamalarda yeniden değerleme şartı getiriliyor. Denetim Kurulu’nun yetkileri daha da güçlendirilecek. Kimseden talimat alamaz maddesi ekleniyor. Denetim Kurulu’na seçilme liyakatı düşürülecek. Beşiktaş modern bir devrim yapıyor. Her kurula kadın şartı getiriliyor. Yeni üye referans sayısı 35 kişiye yükseliyor.

5700’ün üzerinde üye farklı şekilde kaydedilmiş. Bunlar tespit edildi. Disiplin Kurulu ve Yönetim Kurulu gerekeni yapacak. Bir daha kims böyle bir şeye cesaret edemeyecek. Bunlar tomar tomar paralarla kendi üyelerini yapmaya çalışıyor. Beşiktaş yönetimini Beşiktaşlılar seçecektir.

Seçilmiş kurullar bu tüzük taslağı üzerinde mutabık kaldı. Fikir ayrılıkları olabilir. Herkes fikrini söyler. Beşiktaş’ta bundan sonra herkes konuşacak. Dedikodu ve iftira olmayacak. Bu özlenen bir tablodur. Kürsüden kovalanan üyelerimiz vardı. Biz herkesi dinleyeceğiz. Son 23 yılda yaşananlar bir daha yaşanmayacak.”

Toplantıda olimpiyat kotası alarak Camiamızı ve ülkemizi gururlandıran Nesrin Baş, Kongre Üyelerimizi selamladı. Başkanımız Hasan Arat ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Nesrin Baş’ı tebrik ettiler ve olimpiyat oyunlarında başarılar dilediler.

Daha sonra tüzük maddeleri tek tek görüşüldü ve Kongre Üyelerimizin oylarına sunuldu. Tüzük maddelerinin kabul edilmesinin ardından Başkanımız Hasan Arat, Kongre Üyelerimize hitaben bir teşekkür konuşması yaptı:

“Büyük Beşiktaş’ın büyük Kongre Üyeleri, güneş açmaya başladı. Bu tüzük çocuklar, gençler için yapıldı. Buradaki insanlar Beşiktaş’ın geleceğini dizayn etti. Kalıpları kırdı, grupları yok etti. Her üniversiteli üye olmak için Beşiktaş’ın kapısını çalabilecek. Kadınlarımız, şehit yakınları ve gazilerimiz bu tüzükle gurur duysun. Tüm Beşiktaşlılar gurur duysun. Tüzük için gece gündüz çalışan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Beşiktaş TV açılmak üzere. Kongre Üyemiz Naci Topçuoğlu stüdyoyu yaptırıyor. Yakında dijital ortamda yayına başlayacağız. Ümraniye’de Onur Göçmez çok maliyetli teknogym merkezi kurarak sporcularımıza özel bir alan açtı. Yalçın Ayaydın, Fulya’nın ışıklandırmasını yeniledi. Çilekli’yi almamıza az kaldı. Akatlar için İBB ile görüşüyoruz. Akaretler’de depreme karşı güçlendirme yapıyoruz. Süleyman ağabeyin kullandığı ofisi devreye sokacağız. BJK Nevzat Demir Tesisleri’nde ilave yer alacağız ve orada lise açmayı planlıyoruz. Hollanda Beşiktaşlılar Derneği Hatay’da okul açtı.

Biz burayı büyüklerimizden emanet aldık. Evlatlarımıza güzel bir anayasa bırakmak için yola çıktık. Sağ olun, camiamıza hayırlı olsun.”