HABERLER

04.02.2021

GÜNCEL HABERLER

Başkanımız Ahmet Nur Çebi’den Açıklamalar

Başkanımız Ahmet Nur Çebi, A Spor’a verdiği özel röportajda Beşiktaşımızın gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Çebi’nin açıklamalarından satırbaşları şöyle:

“Yaz transfer döneminde giden oyuncularımızın yerlerine oyuncular aldık. Transferler yapılırken hocamızın görüşü alındı. Yaz transfer dönemini planlı ve iyi geçirdik. Ara transfer dönemi çok sağlıklı bir dönem değildir. Ara transferde çok oyuncu almamayı prensip olarak belirledik. Cenk Tosun önemli işler yapmış, yüksek ücretle İngiltere’ye gitmiş, kıymetli bir milli futbolcudur. Cenk’i yaz sezonunda transfer etmek istemiştik. Yapacağımız transferlerden emin olmak zorundayız, Beşiktaş’ın zarar görmemesi lazım. Yaşadığımız sıkıntıların temel nedeni gelişigüzel yapılan transferler. Eski dönemde yapılan yüksek ücretli transferler bizi zorladı.

Ben olsaydım Abdullah Avcı ile üç yıllık sözleşme yapmazdım. Hoca ve oyuncular sözleşmelerini feshedebiliyor ama kulüplerin elleri kolları bağlanıyor. Avcı ile anlaşacağımızı düşünüyorum. Bu konuda bir noktaya geleceğimize inanıyorum.

Başarılı oyuncularımızla sözleşme uzatmayı amaçlıyoruz. Cenk’i uzun vadeli hayal ediyorum. Dorukhan ile uzlaştık ama menajerler araya girdi. Teklifimiz Dorukhan’ın önünde duruyor. O teklife imza atmak isterse atar. Bizim prensiplerimiz var. Kulübün menfaaatleri doğrultusunda çalışıyoruz. İmza atsın, oynasın isteriz. Zorla güzellik olmaz. Dorukhan’ın Türkiye’de başka bir takımda oynaması bizi rahatsız eder ama öyle diye de teklifimizi bir kuruş yükseltmeyiz. Ay sonuna kadar bu konuyu nihayete erdirmeyi amaçlıyoruz.

Şampiyonluk hedefinden vazgeçmedik. Göreve geldiğimizde takım 14. sıradaydı, aldık bir yere getirdik. Pahalı oyuncularla bu iş olmuyor. Son iki maçta beş puan kaybettik. Futbolun eğlence aracı olması gerekiyor. Bazı takımların katı savunma anlayışıyla oynaması marka değerine gölge düşürüyor. Antalya maçında hakemin rakibin sert oyununa taviz verdiğini gördüm. Hakem maçın yavaşlatılması konusunda aksiyon almadı, bundan rahatsızlık duydum. Hakemler, futbol oynanması konusunda çaba harcamalı.

Antalyaspor eski başkanı dikkate alacağım biri değil. Onun Antalyaspor taraftarı olduğunu düşünmüyorum. Hangi takımın üyesi olduğu malum. Başka bir kulübün bayiliğini yapmasın Söylemleri yanlış, Camiamızın adını ağzına almasın.

Hakemler çok önemli bir iş yapıyor. Adaletli olmaları gerekiyor. Hassas davranmalılar. Ligin en iyi oynayan takımı Beşiktaş. Beşiktaş’ı şampiyon yapmayacak etkenler, TFF ya da hakemlerdir. Hakemler, kamuoyunda konuşulduğu gibi bir yönetim tarzı benimseyeceklerse taş üstünde taş bırakmam. Beşiktaş’ın önünü kesecekler ne demek. Böyle bir şey olursa gereken tepkiyi çok sert veririz.

Sergen Yalçın, başarılı bir teknik direktör. Beşiktaş için en doğru yol hocamızla devam etmektir. Bugünün konusunun bu olmadığını düşünüyorum. Hocamız istediği sürece onunla çalışmaya devam edeceğiz. Hocamız kendini şampiyonluğa odaklamış durumda.

Teknik kadro ve oyuncularımızın dertlerini dinlemek ve çözüm bulmak dışında bir çabamız yok. Hocamızın işine karışmayız. Hocamız ihtiyaçlarını söylüyor. Cenk Tosun ile ilgili kimsenin kafasında soru işareti olmaması gerekir. Bana göre doğru transferdir. Biz şu anda doğru işler yapıyoruz.

Yapılan transferlerin TFF limitlerine uygun olmadığı yönünde söylemler var. Biz bunun doğru olup olmadığını bilemeyiz. Biz her şeyi kuralına göre yapıyoruz. Bazı kulüplerin başka yollara tevessül ettiği yönünde söylentiler var. Federasyonun bu konuda söylentilere son verecek şeffaflıkla açıklama yapması gerekir. Biz limitlerimiz dahilinde hareket ettik. Başka kulüplerin limitleri aştığı söyleniyor. Limitler açıklansın. Transferlerin nasıl yapıldığını açıklayın. Söylentilerin sona ermesi adına federasyonun açıklama yapması lazım.

Kulübümüze imkanımız dahilinde destek olduk olmaya devam edeceğiz. Bağış kampanyasında elimizden geleni yaptık. Bağış kampanyası devam ediyor. Borç yüksekse ödenen faizler de yüksek oluyor. Eski yönetim bankalar konsorsiyumu ile sözleşme imzaladı. Temlikler verildi. Kulüp nasıl yürüyecek kimse dönüp arkasına bakmadı. Transfer limitlerinin uygulanması karara bağlanmadan önce kulübü 16.5 milyon Euro yük altına sokarak gittiler. Bunlar benim üzüntülerim. Biz bunları söyleyince “önüne bak” diyorlar ama önümüze bakamıyoruz. Transfer limitleri biz gelmeden önce kullanılmıştı. Birçok futbolcuyla uzun vadeli, yüksek ücretli sözleşmeler yapıldı. Bu durum kulübümüzü sıkıntıya sokmaktadır. Biz bu zorlukları aşmaya çalışıyoruz. Bu problem belki bir yıl daha devam edecek. Oynatmadığımız futbolcular başka kulüplere gitmiyor. Göndermek istediğimiz futbolcuların var olan sözleşmelerinin üçte birini bile teklif eden kulüp olmadı. Beşiktaş kamuoyunun bu durumu iyi incelemesini rica ediyorum.

Ben ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımın yarıya yakını Covid-19 nedeniyle tedavi gördü. İnsanlar bizi eleştirsin ama hakarete gerek yok. İyi niyetimden şüphe duyulmasın istiyorum. Taraftarlarımız benden popülizm beklemesin. Kulübü zor durumda bırakacak işler yapmamızı bizden istemesinler. Benden bunları beklemeyin. Bu beklentilerinizi yerine getirebilecek birisi var ise seçim günü gelir, o kişiler aday olur ve onları tercih edersiniz. Bize hakaret edilmesi bizi üzüyor. Tüzüğün bana tanıdığı süre içinde görev yapıp başarıyla ayrılmak istiyorum. Şartların ne gösterececğini bilmiyorum.

Türk futboluna hizmet etmek şereftir. Kulüpler Birliği Vakfı başkanlığı konusunda bana bir teveccüh var ise o görevden kaçmak kolay olmayacaktır. Her iki görevi de yürütmeyi vazife kabul ederim.

Basketbolda ortaya bir proje koyduk. Futbolda da aynı yere varmak istiyoruz. Futbolda aynı projeyi zamana yaymak gerekiyor. Bilal Ceylan, kafamızdaki projeye uygun bir oyuncu. Cenk ve Bilal transferleri vizyonumuza uygundur. Basketbolda geldiğimiz durum ortada. Camia sabır gösterdi ve basketbol takımı şimdi başarıya doğru gidiyor. Ekonomisi makul bir basketbol takımımız var. Ekonomik bağımsızlık için sabır ve fedakarlık gerekiyor.

Süper Lig ve Ziraat Türkiye Kupası şampiyonluklarını sonuna kadar kovalayacağız. Sergen hoca, savaşa yeni başlıyoruz dedi. Ben artırayım, sezon başından beri savaşıyoruz.

Yabancı oyuncu sayısının yükseltilmesi konusunu gündeme ben getirdim. Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz destek verdiklerini söylüyor ama benim bu konuyu gündeme getirmekteki amacım, yabancı oyuncuların futbol oynamaktan mahrum bırakılmayı gerekçe göstererek sözleşmelerini feshetmelerinin önüne geçmekti.

Pandemi nedeniyle maçlar seyircisiz oynanıyor. Normalde sadece yöneticilere yer ayrılıyor ama bu biraz genişletilmiş. Federasyon talepte bulunanlara kontenjandan yer veriyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan yer talep edenler oluyor, aynı Trabzonspor maçında olduğu gibi. Aniden tribün oluşturuluyor. Trabzonlu misafirler tezahürat yapıyorlar. Antalyaspor maçında dikkatimi çekti, bir arkadaş sürekli hakeme ve oyuncularımıza negatif şekilde bağırdı. Yönetici mi değil, kontenjandan gelmiş. Statta seyirci olmadığı için tribünden söylenen hakemin neredeyse kulağında. Yeni bir moda oluşturmuşlar, oraya üç beş kişiyi oturtuyorlar. Onlar da maç boyunca hakeme bağırıyorlar. Burası tribün değil ki. Siz protokolde oturmaya geldiniz. Misafirseniz misafirliğinizi bilin. Maalesef maçlarda böyle nahoş durumlar oluşuyor. Federasyona sesleniyorum. 20-25 kişilik kontenjanı geçmeyin çünkü bu iş, protoklden çıkıp tribüncülüğe dönmeye başladı.

İyi günde, kötü günde birbirimize destek olmalıyız. Birlik içinde olduğumuzda, başarı er ya da geç gelir. Yarınlar uzun ve önemli. Şampiyon olmak için savaşacağız. Hocamızla aramızda herhangi bir sorun yok. Hocamızın yapılan transferlerle ilgili herhangi bir mutsuzluğu yok. Federasyon limit konusuna açıklık getirmeli. Hakemler adaletli şekilde maç yönetmeli. Takımlar göze hoş gelen futbol oynasın, seyredenler keyif alsın, Böyle olursa futbolumuzun marka değeri yükselecektir.”