HABERLER

Berkan Gocay: ‘Tam bağımsız bir Beşiktaş hayal ediyorum’

Siyah-Beyaz dünyasını Beşiktaş Dergisi eylül sayısına açan Yönetim Kurulu Üyemiz Berkan Gocay, özellikle kulüp ve futbol ekonomisi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Hayalindeki Beşiktaş’ı anlatan Gocay, TFF’nin açıkladığı harcama limitlerinin kulüpler üzerindeki etkisini de detaylı bir şekilde değerlendirdi.

İşte o röportajdan bazı bölümler:

“Kulüplerin ekonomik zorlukları, tüm spor kamuoyu tarafından malum bir konu… Bunun tek sebebi, delege sisteminde ezelden beri gelen yöneticilerin hukuki sorumluklarının göz ardı ediliyor olması alışkanlığı. Eğer siz bir şekilde delegeleri etkiliyorsanız -ki görünen o-, bu durumda her türlü ibra olup kulüpleri daha büyük bataklıklara sokabiliyorsunuz ve kimseye de hesap vermeden çekip gidiyorsunuz, bu düzen mutlaka yıkılmalı. Bu sebeple de biz yeni çıkacak spor yasasında, kulüpleri kötü yönetmenin ağır bir bedeli olması gerektiğini düşünüyoruz.”

“Öncelikle ilk projemizi anlaşmalı bankalar konsorsiyumu ile birlikte yapmayı umuyoruz. Mevcut finansal borçlarımızın ilk iki veya üç sene ödemesiz, geri kalanının ise sonraki 10-12 seneye yayılarak ödenmesi gerekiyor. Şayet bu yönde bir anlaşmayı hayata geçirirsek, gelir gider dengesini gözeterek ve mutlaka kendi sporcularımızı yetiştirmek suretiyle varlığımızı daha güçlü bir şekilde sürdürebiliriz.”

“Günümüzde FFP kriterleri, ekonomik zorluk yasayan kulüpleri daha da zor durumlara itebiliyor. Şöyle ki imza parası, bonservis bedeli veya kira bedeliyle kadroya dâhil ettiğiniz oyuncular iki ay maaşlarını tahsil edemedikleri takdirde kontratlarını tek taraflı feshedip gidebiliyor fakat bir ev sahibi kiracısından iki yıl kira alamasa dahi kiracısını bu kadar kolay tahliye edemiyor. Bu emsalden hareketle FFP kriterlerinin gözden geçirilmesi veya yeni bir mantığa oturtulması gerektiğini düşünüyorum.”

“Tam bağımsız bir Beşiktaş hayal ediyorum; borçsuz, üreten ve başaran, üstelik bu başarıları daha çok kendi içerisinden yetiştirdiği evlatlarıyla elde eden... Kongre, kulübümüze daha çok sahip çıkmalı.”

Beşiktaş Dergisi’ne abone olmak için 0212 981 19 03 numaralı telefonu arayabilirsiniz.