HABERLER

Beşiktaş JK Müzesi’nde Ara Tatil Atölyeleri Başlıyor

Beşiktaş JK Müzesi, “Müzede Öğrenme Programları” kapsamında ara tatil atölyeleri ile çocuklarla yeniden buluşuyor. Karakartal’la Hikayeni Keşfet, Futbol ve Tasarım Atölyesi ile Müzede Ritim ve Dans başlıkları altında hayata geçirilecek olan buluşmalar, 19 Kasım’da başlıyor.

Türkiye’nin en kapsamlı spor müzesi olma özelliğini taşıyan Beşiktaş JK Müzesi, zengin koleksiyonu ve deneyim odaklı sergileme alanlarını her yaştan ziyaretçisi ile paylaşmanın heyecanını yaşıyor. Çocuklara yönelik olarak geliştirilen “Müzede Öğrenme Programları” ara tatil döneminde de eğitici ve eğlenceli içeriklerle minik ziyaretçilerini bekliyor. 19 Kasım’dan itibaren başlayacak olan atölyelerde; Müzede Ritm ve Dans, Karakartal’la Hikayeni Keşfet, Futbol ve Tasarım Atölyesi programları hayata geçirilecek.

“Ara Tatil Atölyeleri” ile katılımcılarının etkileşimli bir öğrenme deneyimi yaşayarak, spor tarihi ve spor müzeleri koleksiyonlarına dair bir kavrayış ve farkındalık geliştirmeleri, gelecek nesillerin Kulübümüzün spor mirası ve kültürünü keşfederek öğrenmeleri hedefleniyor.

Atölye Detayları:
Karakartalla Hikayeni Keşfet
Yaş Grubu: 7-12 Yaş

Müzedeki ipuçlarından yola çıkacağı atölye programında çocuklar, spor tarihi ve spor kahramanları hakkında kendi ifade biçimini oluşturacaktır.
”Spor Bir Sanattır” ana fikrinden hareketle düzenlenen atölyede çocukların hayal gücünü ortaya çıkartmaları ve kendini ifade etme becerilerini keşfetmeleri planlanıyor.
Spor branşları, sporcular, fair play örnekleri, taraftar ve stadyumlar etrafında yapılacak müze gezisi sonrasında, sanat eğitmeni eşliğinde gerçekleşecek atölyede farklı oyun ve malzemeleri kullanan katılımcılar sporun hikayesini, hayallerindeki kahramanlar ve olayları, kendi kelimeleri ve çizgileriyle tasarlama fırsatı bulacaktır.

Futbol ve Tasarım Atölyesi
Yaş Grubu: 7-12 Yaş

Atölye programında, futbol oyununun dünden bugüne devam eden macerasında yer alan objeler keşfedilecek. Topun hangi malzemelerden yapıldığı hakkında bilgi toplayacak olan çocuklar, ilk kramponlar ve formaların biçim ve renklerinden ilham alıp, çeşitli materyaller aracılığıyla müzede kendi futbol malzemelerini üretecekler.

Müzede Ritim ve Dans Atölyesi
Yaş Grubu: 7-12 Yaş

Müze ve sergi üzerinden, dans, beden ve nesne ilişkisi, spora farklı bir bakış sunulacak olup, estetik ve yaratıcı performans temaları ile spor ve beden algısı yeniden üretilecektir. Aynı zamanda stadyum formunun bulunduğu alanda dans, müzik ve görsel sanatlar malzemeleriyle takım çalışması yoluyla çeşitli uygulamalar yapılacaktır. Müze içerisinde yer alan alanlarda statların nasıl ortaya çıktığı, kramponun tarihçesi ve futbol tarihinin gelişiminin inceleneceği atölyede, sporcuların güzel hareketlerini keşfederek, geçmiş ve bugün arasında bağ kuracağız. Müze içinde stadyum türlerini keşfedilerek, beden – zihin koordinasyonu kullanılarak nesne, hareket, boyut kavramlarını içeren bir koreografi üretilecektir.

Programlar en az 5, en çok 15 kişilik gruplar için gerçekleştirilmektedir. Atölyeye katılım bedeli 50TL’dir ve bu ücrete müze ziyareti dahildir.

Müzede Öğrenme Programları hakkında detaylı bilgiye muzeegitim@bjk.com.tr adresinden ya da 0212 948 19 03 numaralı telefondan (Dahili: 5010) ulaşabilirsiniz.