HABERLER

Beşiktaş JK Müzesi “Müzede Öğrenme Programları” Başlıyor

Beşiktaş JK Müzesi, çocuklara ve gençlere yönelik geliştirdiği “Müzede Öğrenme Programları” ile katılımcılarına deneyim odaklı bir öğrenme programı sunuyor. 23 Nisan – 30 Haziran 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek atölyelerde, spor, hareket ve sanat kavramları etrafında zihin - beden koordinasyonunu destekleyecek çalışmalara yer verilecek.

Türkiye’nin en kapsamlı spor müzesi olma özelliğini taşıyan Beşiktaş JK Müzesi, çocuklar ve gençlere yönelik geliştirilen “Müzede Öğrenme Programları”na ev sahipliği yapacak. Çocukların etkileşimli bir öğrenme deneyimi yaşayarak spor tarihi ve müzelere dair bir kavrayış geliştirmesi hedeflenen programda, katılımcılar Beşiktaş’ın spor mirası ve kültürü hakkında da bilgi sahibi olacaklar.

Atölye Detayları:
Müzede Dans Atölyesi
Tarih: 23 Nisan 2019-Salı / 27 Nisan 2019-Cumartesi / 28 Nisan 2019-Pazar
Saat: 10.30 – 11.30
Yaş Grubu: 7-12 Yaş

Atölye programında, müze kavramı ve sergi üzerinden, dans, bedeni tanıma, beden ve nesne ilişkisi, estetik ve yaratıcı performans temaları ile spor ve beden algısı üzerinde durulacaktır. Müzede çocuklar, yaratıcı hareketlerle dans edip, nesneleri yeniden keşfedecekler. Farklı bir müze deneyimi yaşanmasını hedeflenen atölye programında, sporun diğer sanatlarla ilgisinin yeniden kurulması odak noktasını oluşturmaktadır.

Futbolun Malzemeleri
Tarih: 23 Nisan 2019 – Salı
Saat: 13.30 – 15.00
Yaş Grubu: 7-12 Yaş

Atölye programında çocuklar, futbol oyununun dünden bugüne devam eden macerasında yer alan objeleri sanat eğitmeni eşliğinde keşfedecekler. Topun hangi malzemelerle yapıldığı, ilk kramponların ve formaların biçim ve renklerinden ilhamla, çocuklar çeşitli materyaller aracılığıyla müzede kendi futbol malzemelerini üretecekler.

Futbol Ayakkabılarım Beni Nereye Götürür?
Tarih: 27 Nisan 2019 – Cumartesi
Saat: 13.30 – 15.00
Yaş Grubu: 7-12 Yaş

Yaratıcılığı spor araç gereçleri üzerinden ortaya çıkarmayı hedefleyen atölye programında, stadyum formunun bulunduğu alanda dans, müzik ve görsel sanatlar malzemeleriyle takım çalışması yoluyla çeşitli uygulamalar yapılacaktır. Müze içerisinde yer alan alanlarda statların nasıl ortaya çıktığı, kramponun tarihçesi ve futbol tarihinin gelişiminin inceleneceği atölyede, sporcuların güzel hareketlerini keşfeden çocuklar kendi adımlarından yola çıkarak geçmiş ve bugün arasında ilişki kuracaktır. Müze içinde stadyum türlerini keşfeden çocuklar beden – zihin koordinasyonu kullanarak nesne, hareket, boyut kavramlarını içeren bir koreografi üretecektir.

Müzede Müziği Hisset, Ritmini Keşfet
Tarih: 28 Nisan 2019 – Pazar
Saat: 13.30 – 15.00
Yaş Grubu: 7-12 Yaş

Atölye programında, Beşiktaş JK Müzesi koleksiyonu ve spor temaları ile hareket ve ritim konuları işlenecektir. Müzeyi bir hareket alanı olarak kullanacakları bu atölyede çocuklar, müzeyi gezerken kendi müziğini üretecek, farklı enstrümanlar geliştirecek ve üretimlerini atölye sonunda Vodafone Free Zone stüdyosunda kayıt altına alabilecekler. Program en az 10, en çok 25 kişilik gruplar için gerçekleştirilmektedir.

Bilgi ve rezervasyon için: 
Müze gezisi ve atölye çalışması için katılım bedeli ise 50 TL olarak belirlendi. Müzede Öğrenme Programları hakkında detaylı bilgi için muzeegitim@bjk.com.tr adresinden ya da 0 212 948 19 03 no’lu telefondan (Dahili: 5010) bilgi almak mümkün. Telefonla rezervasyonlar, hafta içi 10:00-17:00 saatleri arasında yapılabiliyor.