HABERLER

25.12.2021

GÜNCEL HABERLER

2019 Yılı Olağan İdari ve Mali Genel Kurul Toplantısı Yapıldı

Kulübümüzün 2019 Yılı Olağan İdari ve Mali Genel Kurul Toplantısı, Başkanımız Ahmet Nur Çebi, Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Divan Kurulu Başkanımız Tevfik Yamantürk, Divan Başkanlık Kurulu Üyelerimiz ve Kongre Üyelerimizin katılımıyla BJK Akatlar Spor Kompleksi’nde gerçekleştirildi.

Toplantının açılışını Genel Sekreter ve İcra Kurulu Başkanımız Ahmet Mesut Urgancılar yaptı. Açılışın ardından Toplantı Divan Başkanlığı seçimi yapıldı ve başkanlığa Engin Baltacı seçildi. Ardından saygı duruşundu bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Yönetim Kurulu İdari ve Mali Faaliyet Raporlarını açıklamak üzere kürsüye gelen Genel Sekreter ve İcra Kurulu Başkanımız Ahmet Mesut Urgancılar, şunları söyledi:

“Yönetim Kurulumuz, bildiğiniz gibi 21 Ekim 2019 tarihinde göreve başlamıştır. Görevi devraldığımızda brüt iki milyar dokuz yüz altmış iki bin altmış lira borç vardı. İhtilaflı dosyalar, cezai şartlı kontratlar bu rakamın dışındadır. Ödenmemiş, vadesi geçmiş birçok borç söz konusuydu. Sporcularımıza ödemelerin çok önceden yapılması gerekiyordu. 7 Ekim’de UEFA’dan futbolculara ödenmesi gerekenlerle ilgili erteleme talep edilmiş, UEFA da 30 Ekim’e kadar süre vermişti. Göreve geldiğimizde UEFA temiz kağıdını almak için sadece on günümüz vardı. Devralınan ve ödemesi yapılması gereken iki milyar yedi yüz milyon borca ek olarak yıllık en az üç yüz milyon lira da nakit açığı veren bir yapıyı devralmıştık. Devraldığımız konsorsiyum kredisi pratikte imkansız bir yapıdaydı. 2.7 milyarlık net borcun yaklaşık yarısı iki artı üç yıllık bir ödeme planına bağlanmıştı ki ilk yılı ödemesiz değil faiz ödemeliydi. Kalan kısmı ödenmeyi bekleyen çoğu UEFA, FIFA, TFF, CAS gibi yetkili mercilerce takibi yaptırımlara konu edilmiş, birçoğu da fiili haciz yoluyla tahsil yoluna gitmiş, bir diğer ifadeyle yönetilemez bir yapıdaydı. Yapılması gereken ilk iş tüm borçları çevirmemiz sağlayacak yeni bir refinansman kredisiydi. Bunun uğraşları ancak 2021 yılında sonuçlandı. 21 Ekim 2019 tarihi itibarıyla başlamış 128 icra takibi vardı. Göreve başladıktan sonra kırk gün içinde yirmi beş icra takibi daha gelmişti. Toplam 88 milyon lira civardındaki bu borçlar “Beşiktaş’ın kimseye borcu yok” söylemiyle tezat halindeydi. 18’i inşaatı bitmiş stadyumdan dolayı ödenmemiş borçlar, 20’si uzun yıllardır süregelen resmi kurumlara ödenmemiş borçlardan kaynaklanıyordu. Bunların 15’i geçmişte işten çıkartılan eski çalışanlarımızın icra takibi, 19’u ise menajerlerin icra takibiydi. Sezon içinde amatör şubelerimizin toplam zararı yaklaşık 50 milyon liraydı. 22 Ekim sabahı 254 üyenin üyeliğinin bekletildiğin gördük. Bu üyeler hemen Kulübümüze kazandırıldı. Gelir arıtırıcı faaliyetler, performans, dereceye bağlı yayın hakları gelirleri, UEFA gelirleri, sporcu bonservis gelirleri ve tribün gelirlerinde artışa ihtiyacımız vardı. Ortalama 25 bin 630 taraftara oynuyorduk. Stadyumun doluluk kapasitesi yüzde 60, loca doluluk oranı yüzde 74’tü. Kısa süre içinde bunlar yüzde 92’ye çıkartıldı. 2019’da Futbol A Takım kol sponsorluğu için Aksa, Erkek Basketbol Takımı şort sponsorluğu için Ortana, diğer takımlarımız için de HDI Sigorta ve Corendon firmaları ile sponsorluk anlaşmaları imzalandı. Mazbata günü bizi bekleyen sürpriz, Akatlar 1903 tesisinin borçlar nedeniyle belediye tarafından geri alınmasıydı. Bunlarla uğraşırken tasarruf yapmaya da çalıştık. Brüt personel maaşında yüzde 22 tasarruf sağladık. Göreve geldiğimizde dört aydır maaş alamayan arkadaşlarımız, bugün bu sıkıntıları tamamen unutmuş görünüyorlar.”

Denetim Kurulu Üyemiz Oğuz Kemal Bulut, Urgancılar’ın konuşmasının ardından Denetim Kurulu Raporu’nu Kongre Üyelerimizle paylaştı.

Verilen önergenin oy çokluğuyla kabul edilmesi sonucunda gündemin altıncı maddesi olarak; “Derneğimizin 12074 Sicil Numaralı Üyesi Sinan Vardar Hakkında Disiplin Kurulu Tarafından Verilmiş Olan Üyelikten İhraç Cezasının Bir Kez Daha Disiplin Kurulunca Gözden Geçirilmesi” hususu görüşüldü ve ilgili madde oy birliğiyle kabul edildi.

Genel Sekreter ve İcra Kurulu Başkanımız Ahmet Mesut Urgancılar, Beşiktaş Jimnastik Kulübü Derneği ve bağlı ortaklıklarının 2009-2019 dönemine ilişkin hazırlanan Özel Amaçlı İnceleme Raporu ile ilgili olarak Kongre Üyelerimize bilgiler verdi.

Urgancılar’ın açıklamasından sonra raporların görüşülmesine başlandı.

Başkanımız Ahmet Nur Çebi, toplantıda yapmış olduğu konuşmada şunları söyledi:

“Emeklerimin karşılığını söylemlerinizle aldığımı düşünüyorum. Benim için Camiamızın ve taraftarlarımızın gösterdiği değer, her şeyden önemlidir.

Kadın futbol ve basketbol takımlarımız bugün kazandı. Artık Beşiktaş’ta kadınlar ön planda. Kongremizde maaalesef azlar, umarım gelecekte sayıları artacaktır. Kızlarımız, eşlerimiz, annelerimiz her şeyi hak ediyorlar.

Pandemiden dolayı kongrelerimizi istediğimiz zamanlarda yapamadık. Ben de mayıs ayında üç kupayı kaldırmış biri olarak popülist bir şekilde kongre yapabilirdim ama benim derdim o değildi. Sağlığınız, kongrenin sağlığı önemliydi. Üç kupa kazanmış bir camia olarak yaz aylarının tartışma olmadan geçmesini istedim. Camiamızın ona ihtiyacı vardı. KPMG raporunun gecikme sebebini Mesut Urgancılar izah etti. Bizi sıcak evlerinde sosyal medya üzerinden eleştirenler var. Ben iki kez Covid-19’a yakalandım ve kol kırığı yaşadım, helali hoş olsun. Eleştirirken biraz insaf. Sosyal medyada abuk sabuk eleştiri yapanları esefle kınıyorum. Bugün burada yoklar. Kimler olduğunu biliyorsunuz. Sosyal medyadan faydalı eleştiri yapılmasını rica ediyorum.

Yarın benim bir yılımla ilgili genel kurulumuz olacak. Şu an konuşacağım konular dışındaki birçok konu hakkında yarın konuşacağım. Yarın sizleri yine burada görmek istiyorum. Sizler bizi eleştireceksiniz ki bizler kulübü düzgün bir şekilde yönetelim.

Bizden evvelki başkan ve yönetim kurulunun “Paralar nerede” denirken aday olduğunu biliyorsunuz. Sonra bunlar, “Paralar nerede” dendi diye ekim ayında bırakıp gittiler. Biraz garip değil mi? İki ayda ne değişti de gittiniz? Sürekli “Altımızı oyuyorlar” dediler, kim oyuyor, çıkın açıklayın. “Benim altımı bu oydu” deyin. O da yok. Ben kimsenin altını oymadım. Taraftarı “Paralar nerede” diye bağırtan ben değilim. Kameralar vardı, kimlerin bağırdığı görülüyordu. Arar, sorarsınız, belki de sordular. Mayıs ayıyla ekim ayı arasında ne oldu? UEFA’dan temiz kağıdı alabilmek için eylülün sonu itibarıyla borçlarınızı ödeyeceksiniz (vergi, transfer, futbolcu), böylece Avrupa’ya gideceksiniz. En çok içerlediğimm yer burası. Dilekçe verdiler UEFA’ya. “Eylül ayı ödemelerini yapmayacağız ekimde seçim var” dediler. UEFA neden izin verdi, o da meçhul. Eylül sonunda yapmaları gereken ödemeleri ekimin 21’inde seçimle buraya gelen bizim önümüze koydular. Ne yaptık, kendi bütçelerimizle bir araya getirdik. Beşiktaş’ın bu problemini çözdük. Bunu çözerken evlerimizi ipotek verdik. Bir kuruş alacaklı gitmediler. Elli bin lira da mı bırakamadınız? Alacağı olan herkes loca alıp gitti. Locaları da başkalarına sattılar. Bu yüzden yapılanları doğru bulmuyorum. Önümüze büyük bir enkaz bırakıldı dedim. Kimsenin bir şey çaldığını iddia etmedim.

Kapıdan içeri giriyorsunuz kulübün CEO’su iki gün evvel ayrılmış, beni beklesene. Bir de genel müdür yardımcılarımızın tazminatları ödenmiş. Üç sekreterden ikisi diyor ki “Biz gitmek istiyoruz”, niye diye soruyoruz “Eh işte gitmek istiyoruz, tazminatımızı verin”. Diğerlerini vermişler siz niye almadınız. Garibanların tazminatlarını vermemişler, kalantorların hesaplarına 500 bin – 700 bin yatırıp vedalaşmışlar. Ben de geliyorum dosya arıyorum. İşte bu sebeple şikayetçiyim.

KPMG raporu bizim boynumuzun borcuydu. Kol kırılır yen içinde kalır yok böyle bir şey. Bu kafayla gidersek ceketini alan buraya zarar vererek gider. İbra edilmemek insanlar için önemli olmalı. İnsanların buraya ibra edilmek için gelmesi lazım. Başınız dik geleceksiniz, kulübünüze hizmet etmiş olacaksınız. İbra edilmeyi talep edeceksiniz. Bunun sonuçları bugüne kadar çok sağlıklı olmadı. Kimseye bir garezim yok. Rapor orada. Ben de o dönem varmışım. Ben olmadığımı söylemedim ki. Rapora bir kere müdahale ettim mi? İçinde belki benimle ilgili şeyler de var, bedeli neyse ödeyeceğim. Beni ibra et işi bitti. Bundan sonra kulübe gelecekler, kendilerinden sonra birilerinin denetleme yapacağıını bilmesi lazım. Bunun adet haline gelmesini rica ediyorum. Rapor hazırlanırken Genel Sekreterimizi çalıştırmadılar, sabah akşam itibar suikastı. Niye raporu Mesut Urgancılar okuayacak, yaz Allah yaz aleyhinde. Ne oldu, geldi okudu.

Bitmeyen bir demir problemi var. Bu demirin gerekenden az olduğu, kullanıldığı teknik üniversite tarafından yazıldı. Bir tane yaşlı kurt var. Niye okur bunu bilmiyorum. Karşılığında ne alır ne verir onu da bilmiyorum. Demirin üçte ikisi benden alındı, geri kalanı başkasından alındı. Kaba inşaat çıktığı için banka para kullandırmaya izin verdi. İzinden sonra demir vermedim. Vermeme gerek kalmadı. O zamana kadar gerek vardı. Vermeseydim “Kardeşim demircisin, demir veremedin mi” denecekti. Sürekli bunu konuşuyoruz. Çatı için Denetim Kurulu raporu yazdı. Sözleşmenin ve ödeme talimatının altında Fikret Orman’ın imzası var. Bu işin benimle ne alakası var. Bizi haklı görüyorsanız bu konularda suskun kalmayın cevap verin. Siz sustukça, onlar alan buldukça bizi yoruyorlar.

Hazırlanan raporda kimsenin kötü niyet aramamasını rica ediyorum. Bu rapor camianın istediği bir rapordu. Bundan sonra bütün kulüplerde bu böyle olacak. İlk örneği her şeyde olduğu gibi biz yapmış olacağız. Rapor okunurken isim verilmemesini anlayışla karşıladığınızı umuyorum. SPK mevzuatları ağır. Yatırımcılarımızın zarar görmemesi adına önümüze konan koşullar var. Bu rapor gerektiği şekilde en kısa zamanda gerekli yerlere intikal ettirilecek.”

Çebi’nin konuşmasının ardından; 01.01.2019 - 12.05.2019, 12.05.2019 - 20.10.2019 ve 20.10.2019 - 31.12.2019 tarihleri arasında görevli Yönetim Kurulları için İdari ve Mali bakımlardan ayrı ayrı ibra oylamasına geçildi.

01.01.2019 - 12.05.2019 tarihleri arasında görev alan Yönetim Kurulu, idari ve mali bakımlardan oy çokluğuyla ibra edilmedi.

12.05.2019 - 20.10.2019 tarihleri arasında görev alan Yönetim Kurulu, idari ve mali bakımlardan oy çokluğuyla ibra edilmedi.

20.10.2019 - 31.12.2019 tarihleri arasında görev alan Yönetim Kurulu, idari ve mali bakımlardan oy çokluğuyla ibra edildi.

İbra oylamalarının ardından kürsüye gelen Sayman, Sosyal Tesislerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyemiz Berkan Gocay, 2020 Mali Yılı Konsolide Bütçesi’ni Kongre Üyelerimize sundu. 2020 Mali Yılı Konsolide Bütçesi, oy birliğiyle kabul edildi.

2019 Yılı Olağan İdari ve Mali Genel Kurul Toplantısı, dilek ve temennilerin ardından sona erdi.