HABERLER

25.10.2021

GÜNCEL HABERLER

Meme Kanserine Geçit Yok

Futbol A Takımımız, Spor Toto Süper Lig’de Galatasaray ile oynadığı maçta, meme kanseri farkındalığına katkı sağlamak amacıyla anlamlı bir etkinlik gerçekleştirdi.

Futbolcularımız, “Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı” etkinlikleri kapsamında Galatasaray maçına formalarında pembe kurdelelerle çıkarken, kaptanımız Necip Uysal da pembe pazubant taşıdı.

Ayrıca kurumsal sosyal medya hesaplarımız tarafından futbolcularımız; Josef de Souza, Cyle Larin ve Francisco Montero’nun yer aldığı Meme Kanserine #GeçitYok temalı iletişim çalışmaları gerçekleştirildi. Taraftarlarımızın da katkı sağladığı farkındalık etkinliği ile erken teşhisin önemine vurgu yapıldı.

Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı Hakkında

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2004 yılından bu yana meme kanserinde erken teşhisinin önemi ve meme kanseri farkındalığının vurgulanması amacıyla ekim ayı “Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı” olarak belirlenmiştir.

Ayrıca erken tanının önemini vurgulamak amacıyla,15 Ekim “Dünya Meme Sağlığı Günü” olarak kabul edilmiş ve 26 Ekim meme kanserini sembolize eden “Pembe Kurdele Takma Günü” olarak belirlenmiştir. Meme kanseri, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kadınlarda en sık görülen ve yaşam kaybına neden olan kanser türüdür. Kadınlarda görülen kanserlerin yaklaşık %25’ini meme kanseri oluşturmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü`ne (DSÖ) bağlı Uluslararası Kanser Araştırmaları Merkezi (IARC), 180 dünya ülkesinin 140’ında meme kanserinin kadınlarda en yaygın görülen kanser olduğunu belirlemiştir.

Yapılan çalışmalarda meme kanserinin erken evrede hiçbir belirti göstermediği bu nedenle, kadınların meme kanserinin erken tanısı için kendi kendilerine meme muayenesini yapmaları diğer yöntemlerden daha fazla yardım edici ve maliyet gerektirmeyen bir potansiyele sahip olduğu bildirilmiştir. Meme kanserinin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlarda en sık görülen kanser olması ve erken teşhis edilirse tedavi edilen bir hastalık olması; 20 yaş üzerindeki tüm kadınların kendi kendine meme muayenesi konusunda yeterli eğitim almaları ve öğrenilenleri sürekli, düzenli ve periyodik aralıklarla uygulamaları öngörülmektedir.