HABERLER

Umut Şenol: ‘Hem yetiştirici hem yarışmacı bir takım olacağız’

Basketbol ve Gayrimenkul Geliştirmeden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyemiz Umut Şenol, Beşiktaş Dergisi’ne konuk oldu.

Şenol’un röportajından satırbaşları şöyle:

“2013-2019 Mayıs arasında denetim kurulu üyeliği yaptım. Yönetim kurulu üyesi, kongre üyesi, sporcu, çalışan veya taraftar hangi alanda olursa olsun bu camiaya hizmet etmek büyük bir onur. Tabii ki yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmanın biraz daha keyif verici ama çok daha fazla da yorucu olduğunu söyleyebilirim. Belki göreve geldiğimiz dönem bu zorluğu biraz daha arttırıyor olabilir ama zor ve keyifli bir görev.

Hepimiz tribünlerden geldik. Buradaki konumumuzu da kamunun Beşiktaş’ı ilgilendiren görevi olarak görüyorum, görevimiz bittiğinde de döneceğimiz yer yine tribünler. Bu sebeple hiçbirini birbirinden ayırt etmemek gerektiği kanaatindeyim. Beşiktaş yönetimlerinin adı hiçbir zaman sürekli gündeme gelmedi zaten kulüplerin yöneticileri anılmamalı ama Beşiktaş taraftarı her zaman dünyada bilinen, anılan ve saygı duyulan bir oluşum oldu.

Geçmişteki denetim kurulu üyeliğimden de anlaşılacağı üzere benim alanım mali konular ve göreve geldiğimde de ilk olarak mali konuları ele aldım. Durumun çok iyi olmadığını, Basketbol Takımımız’ın ödemelerini düzenli yapamadığımızı ve bir süre sonra iyice içinden çıkılamaz bir hal alacağını gördüm. Bütçeyi küçülterek ama beklentileri küçültmeden yola nasıl devam edeceğimizin üzerine çalıştık. Şampiyonlar Ligi’nde de göreve geldiğimizde sadece bir galibiyetimiz vardı, kısa vade de başarı sağladığımız için çok mutluyum. Bu süreçte bize yardım eden eski Baş Antrenörümüz Dusko Ivanovic’e de teşekkürlerimi iletmek isterim. Hem maddi durum hem de içinde bulunduğumuz zorluklara baktığımızda basketbolda bir “öze dönüş” hikayesi yazmamız kanaatine vardık ve ilk atılımların sonuçlarını da oldukça olumlu bir şekilde topladık. Mevcut şartlarımızla FIBA Şampiyonlar Ligi’nde son 16’ya kalmak oldukça başarılı bir durum.

Burak Bıyıktay kulübümüzde sporculuk ve antrenörlük geçmişi olan birisi, ahlaklı ve düzgün bir insan. Başka takımlarda da başarılı bir antrenörlük geçmişi var. Her şeyden evvel camiamızın değerlerinden ödün vermemiş ve bu değerleri her zaman yaşatmış bir insan. Benim felsefeme göre kulübümüze antrenör, sporcu veya çalışan birini alırken Beşiktaş’ın değerlerini kavramış bir insan olması gerekmektedir. Biz esasında bir sporcu değil, karakter transfer ediyoruz ve o karakter yeteneğiyle, sporculuk becerileriyle değil camiamıza uyumu ve pozitif katkılarıyla önem kazanıyor. Bu açıdan baktığımızda Burak Bıyıktay son derece kıymetli ve bu değerleri yansıtan bir insan. Kararı verirken de işin en çok bu yanına odaklandık.

Ahmet Kandemir yıllarca Altyapı ve A Takımımızın Baş Antrenörlüğünü yaptı, büyük bir bilgi birikimi var. Türkiye liginde büyük izler bırakan ve halen görev almaya da devam eden birçok oyuncu var. Türkiye’ye getirdiği ve şuan EuroLeague’de oynayan en az dört-beş oyuncusu vardır ve kendisine yetenek avcısı diyebiliriz. Planlarımız arasında nisan ayı içerisinde kendisiyle Amerika’ya giderek bu konuda çalışmalar yapmak da var. Göreve geldiğimde bana en çok şikayet Altyapı’dan geldi ve bunu hemen dikkate aldık. Altyapı’daki çocuklarımızın Beşiktaş değerleri haricindeki muamelelere maruz kalmalarına izin vermeyiz. Şikayetleri değerlendirdiğimizde bu durumu kim en iyi çözer, kim sporcuları geleceğe en iyi hazırlar, kim gelecek vaat eden sporcuları bulur ve kim şubeyi yeniden yapılandırır sorularını sorduğumuzda cevap kendiliğinden ortaya çıktı ve Ahmet Kandemir ile göreve başladık. İsmini ilk açıkladığımızda eleştirilerde oldu ve bunlara cevap vermeye de hazırdık ama en güzel cevabı Altyapı’daki değişimi sağlayanlar ve A Takımdaki antrenörlerimiz ve sporcularımız veriyor. Bizim konuşmamıza bile gerek kalmıyor.

Basketbolumuz’un sponsorluk gelirlerinde bir düşüş var, ülkemizin ekonomik durumundan da kaynaklanıyor olabilir tabii ki. Bizim yaptığımız araştırmalara göre spora olan ilgide büyüyen bir artış var ama gelirlerde de bir düşüş var. Bir de ezeli rakibimiz uzun yıllarca bu spora bizden daha fazla değer verdi ve başkanı kongre üyemiz olan bir başka rakibimizde çok fazla değer verdi ve uzun yıllardır EuroLeague’de ülkemizi gururlandıracak dereceler yapıyorlar. Bu sebeple  bir-iki sene gibi kısa vade de şampiyonluğa oynayacağım dersem gerçekçilikten uzak olurum. Bu sene ile ilgili hedefim takımımızı sağ salim limana ulaştırmak ve maddi olarak sezonu borçsuz kapatmak. Bu hedefe ilerlerken Play off’a kalırsak, yarı final veya final oynarsakta çok mutlu oluruz ama öncelikli hedefimi sorarsanız sezonu borçsuz kapatmak, sporcularımıza ödemelerini zamanında yapmak.

Denetim Kurulu’nda olduğum zamanlarda eski yönetim kurullarımızın şikayetleri olurdu. Del Bosque’nin tazminatını biz ödedik, Matteo Ferrari’nin parasını biz ödedik diye şikayetleri olurdu, şimdi benzer durumda ben varım. Geçen sene Jason Rich, Can Maxim Mutaf, Kyle Gibson, Ivan Buva, Kenan Sipahi gibi isimlerin hepsine geçen seneden kalma borçlar var ve FIBA dışında bu gibi durumları inceleyen kuruma şikayetler ulaşmış, neticesinde de takımımıza transfer yasağı gelmiş durumda. Bu seneyi transfer yapmadan ve geçmişte borç bırakmadan kapatmak ve seneye yeni bulacağımız sponsorlarla bütçemizi arttırarak, doğru adımlarla ilerlemeyi hedefliyorum. Bu arada Sompo Sigorta’ya da teşekkür etmek istiyorum. Beş yıldır istikrarlı bir şekilde bize destek olmaya devam ediyor. Japonlar güven ve istikrarlarıyla meşhurdur, Sompo Sigorta’da tam manasıyla bir sigorta şirketi olarak güveni ve uzun yıllardır yaptıkları sponsorlukla istikrarı temsil ediyorlar.

Kadın Basketbol Takımımız da saygı duyulacak bir mücadele veriyor. Onlara karşı da maaş ödemesi konusunda gerideyiz ama kendileri de elimizden gelenin en iyisini yapmak için mücadele ettiğimizin farkındalar ve karşılıklı anlayış içerisinde onlarda ellerinden gelenin en iyisini yapıyorlar. Tüm şubelerdeki tüm takımlarımızla iyi bir iletişimimiz var, elbetteki sıkıntı yaşadığımız şubeler oldu. Hakkari’den söz açılmışken Van’ın Bahçesaray İlçesi’ndeki çığ felaketinden ötürü hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyorum. Yine aynı şekilde uçak kazasında üç kişi vefat etmiş, onlara da rahmet diliyorum. Haftabaşında İdlib’deki operasyonda şehit olan askerlerimize rahmet ve ailelerine baş sağlığı diliyorum. Ben Elazığ’lıyım ve ne yazık ki Elazığ’da da bir deprem gerçekleşti ama Basketbol Takımımız’ın maçında, tüm tribünlerin dolu olduğu bir organizasyonda el ele vererek yardım topladık ve afet bölgesine ulaştırdık. Konu dayanışma olduğunda Beşiktaş camiası belki de dünyada ilk akla gelen camiadır ve bunu dayanışmayı tekrar gerçekleştirerek ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza destek olduk. Bu işin bir parçası olan ve o gün o salonu dolduran tüm taraftarlarımıza da tekrar teşekkür etmek istiyorum.

Her iki takımımızda da tam manasıyla takımdaşlık olgusu var. Hocalarımızın bu takımdaşlığın kurulmasında çok büyük payı var. Bizim payımız en fazla yüzde beş, sporcularımız ve hocalarımız ise geriye kalan yüzde doksan beşlik payı oluşturuyorlar. Sorunlarımızı açık açık konuşabildiğimiz güzel bir iletişimimiz var ve sorun olduğunda çözmek için gereken tüm gayreti sarf ediyoruz. Genel Kurul Üyelerimiz bizlere, başkanımız da herşey yolunda gitsin diye bana bu görevi verdi. Taraftar ve Süleyman Seba ile Akatlar Tesisleri Sorumlusu Yönetim Kurulu Üyemiz Bilgihan Sürmen’de oraya çok sık gidiyor ve önümüzdeki sezon neleri iyileştirebiliriz diye yoğun bir mesai harcıyor. Kendisine de buradan teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

Sadece basketbol özelinde değil, yönetim kurulumuzun tüm branşlardaki felsefesi günü kurtarmak üzerine inşa edilen ve Beşiktaş’ın geleceğini ipotek altına alan popülizmden uzak durmaktır. Beşiktaş’ın geleceğine odaklanmak istiyoruz, günlük kısa vadeli başarılar yerine kurumsal ve sistemsel bir yapı inşaa etmek istiyoruz. Camiamız günü kurtarmak adına çok hatalar yaptı ve ben bu hataları basketbolda tekrar etmemek adına elimden geleni yapacağım. Bugüne kadar attığımız adımların da hepsi bu yönde oldu zaten. Akatlar’da heyecan verici bir atmosfer ve aile ortamı yaratmak istiyoruz. Bu sinerjinin yavaş yavaş geri geldiğini görüyorum, umarım taraftarlarımız bu desteklerini sürdürmeye devam ederler. Çünkü o salon dolduğunda bir çok takımın oradan çıkamadığına şahit olduk, bu atmosferin tekrar yaşanmasını istiyorum. Bir diğer isteğimde orada aile ortamının yaratılması. İnsanlar çocuklarıyla gelsin, sporu sosyal bir aktivite olarak görsün ve bundan keyif alsınlar, çocuklar bu sporu sevsinler istiyorum. Tutkulu ve takımımızı ateşleyen taraftarlarımızı da, çocuklarıyla gelen ailelerimizi de çok seviyorum ve her ikisini bir arada görmeyi arzu ediyorum.

Taraftarlarımız ile iyi bir iletişimimiz var. Ben her türlü iletişim kanallarını açık tutmaya çalışıyorum. Sordukları soruları cevaplamaya çalışıyorum. Gerek telefondan gerek sosyal medyadan ne soru gelirse cevaplamaya çalışıyorum. Ama şunu bilsinler, zor bir dönemden geçiyoruz. Bizim için hiçbir oyuncu takımdan büyük değil. Oyuncu kaybetmekten sıkıldıklarını, üzüldüklerini farkındayım ama bunlar bizim planlamadan yaptığımız şeyler değil. Bunlar, çaresizlikten ya da şansızlıktan olmuyor. Bunlar bir plan çerçevesinde oluyor. Bu konuda rahat olsunlar. Önümüzdeki sene onlara bu yıl kalan takımın olduğu gibi yetenekli, hırslı bir takımı izletmek istiyoruz. Bunun planlaması içerisindeyiz. Taraftarımızın çok güzel söylemleri var, ‘Akatlar Adamı Sakatlar’ bu söylemi seviyorum. Orası da stadımız gibi Beşiktaş’ın sembol bir yeri haline geliyor. Bu yolla devam edeceğini düşünüyorum.

Kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerimiz var basketbol ile. Kısa vadeli hedefimiz az evvel de belirttiğim gibi bu sezonu maddi açıdan en iyi şekilde kapatmak. Orta vadeli hedefimiz hem yetiştirici hem de yarışmacı bir takım olmak. Genç oyuncuları almak ve kadro istikrarı yakalamak. Her sene yeni bir kadro kurmuşuz, maaşlarını ödeyememişiz ve kadro dağılmış. Basketboldaki en büyük sıkıntımız kadro istikrarını yakalayamamak. Önümüzdeki sene bulacağımız sponsorlar eşliğinde daha tevazu sahibi ama parkenin üzerinde terinin son damlasına kadar savaşan ve gelecek vaat eden sporculardan oluşan bir takım kurmak istiyoruz. Bu sene bizim için mücadele eden sporcularımızı koruyarak iyi bir harman yaratmak istiyoruz.

Öze dönüş hikayesinin Beşiktaşımız’ın üç-dört yılının en önemli konu başlığı olacağını düşünüyorum. Tüm camia olarak bu konuya odaklanmalı ve takımlarımıza karşı toleranslı olmalıyız. İyi sonuçlar aldık, kötü sonuçlarda alabiliriz ama bu süreçte taraftarımızı yanımızda görmek istiyoruz. Aynı zamanda takımımıza destek veren basın mensuplarına da teşekkür ediyor ve kendilerini salonumuzda daha sık görmeyi arzu ediyorum.”

Beşiktaş Dergisi Mart sayısını okumak, dijital posterleri ve mobil duvar kağıtlarını indirmek için TIKLAYIN