HABERLER

Başsağlığı Mesajı

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, En Büyük Beşiktaşlı Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe'nin vefatı, tüm Türkiye gibi bizleri de derinden üzdü.

Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuk sevgisinin simgesi olan Ülkü Adatepe, Sakarya'nın Akyazı ilçesi yakınlarında geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitirdi.

İsmini Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün verdiği, 80 yaşındaki Ülkü Adatepe'yi kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz.

Ülkü Adatepe'ye Allah'tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve milletimize başsağlığı dileriz.

Beşiktaş JK

ÜLKÜ ADATEPE KİMDİR?

Mustafa Kemal Atatürk ’ün annesi Zübeyde Hanım’ın evlatlık kızı Vasfiye Hanım ile Fransızca öğretmeni ve gar şefi Mehmet Tahsin Çukurluoğlu’nun kızıdır. Zübeyde Hanım’ın küçük yaştan itibaren yetiştirdiği Selanikli Vasfiye Hanım, Zübeyde Hanım’ın ölümünden sonra bir süre Mustafa Kemal Atatürk’ün kız kardeşi Makbule Hanım’la kalmış, Atatürk kendisini Gazi Orman Çiftliği’nde istasyon şefliği yapan Mehmet Tahsin Bey’le evlendirmişti.

Vasfiye Hanım ile Mehmet Bey’in çocukları olacağını öğrendiğinde ister kız, ister erkek olsun Ülkü isminin verilmesini isteyen Atatürk, 9 aylıkken Ülkü’yü Çankaya Köşkü ’ne aldırdı ve biraz büyüdüğünde onu yurt gezilerine götürmeye başladı. Yıllar boyu kullanılan ünlü Türk alfabesi kapağında Atatürk’ün isteği üzerine Atatürk’ü minik Ülkü’ye harfleri öğretirken gösteren İhap Hulusi tarafından yapılmış resimleri yer aldı. Ülkü, Atatürk’ün çocuk sevgisinin simgesi oldu.

Manevi babası Atatürk öldüğünde Ülkü 6 yaşındaydı. Atatürk ’ün ölümünden sonraki dönemde eğitimini tamamlamadı. Genç yaşta evlendi. İlk evliliğini Atatürk ’ün bir diğer manevi kızı olan Sabiha Gökçen ’in amcasının oğlu olan üsteğmen Fethi Doğançay, ikinci evliliğini yağ tüccarı Yeşua Bensusen, üçüncü evliliğini ise işadamı Öke Adatepe ile yaptı. İlk evliliğinden iki erkek çocuk sahibi oldu. Yaşamını eşi Öke Adatepe ile İstanbul ’da sürdürüyordu.