HABERLER

14.09.2018

GÜNCEL HABERLER

Kulübümüzün Global Medya İş Ortağı Japonya’nın Köklü Medya Kuruluşu Mainichi-Sponichi Grubu Oldu

Kulübümüz, Japonya’nın en köklü basın kuruluşlarından biri olan Mainichi - Sponichi Group ile Global Medya İş Ortaklığı anlaşmasına imza attı.

Sosyal ve konvansiyonel medyada Kulübümüzün Japonya’da temsilinden, ortak küresel organizasyonlara kadar birçok konuda farklı iş birliği içinde olacak iki köklü kurum, bu kapsamda birçok ilki hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Beşiktaşımızın uluslararası iletişim projelerine bir yenisini daha ekledi. Japonya’nın alanında lider medya kurumlarından Mainichi-Sponichi Group ile Global Medya İş Ortaklığı anlaşmasına imza atan Kulübümüz hem kulübün hem de Türkiye’nin tanıtımına uzun soluklu ve geniş kapsamlı bir katkı sağlamayı hedefliyor. Sosyal medya, geleneksel medya, ortak organizasyonlar ve içerik paylaşımları kapsamında gerçekleşecek bu özel iş ortaklığı ile Beşiktaşımız bir kez daha Uzakdoğu’ya ve devamında dünyaya açılacak.

Başkanımız Fikret Orman, iş ortaklığı imza töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Uzun zamandır Beşiktaş’ı global bir spor markası yapma hedefimiz söz konusu. Bu çalışmaları daha etkili boyutlara taşıyabilmek için güçlü uluslararası iş ortaklıkları da büyük önem taşıyor. Bugün de burada bu kapsamda bir iş ortaklığının ilk imzasını atmak için bir aradayız. Asya’nın ve bir anlamda tüm dünyanın en önemli ekonomik güçlerinden ve ekonomik pazarlarından biri de Japonya. Bunun yanı sıra, birbirini çok seven ve sayan iki toplumdan da söz etmeliyiz. Tarihimizde de bu iki ulusu birbirine yaklaştıran çok önemli olaylar, hatıralar var. Diğer yandan, Japonya bizim için de önemli hedef pazarlardan biri olma özelliğine sahip. 147 yıllık geçmişi ile Mainichi Gazetesi Japonya’nın en eski gazetesi. Şimdi uluslararası piyasada daha da büyümelerini sağlayacak ve spor merkezli dijital yatırımların olduğu bir oluşum başlatıyorlar. Bu oluşumun ilk projesi de bu iş ortaklığı olacak. Mainichi-Sponichi Group’un Japonya’daki medya gücünün de desteği ile dijital altyapısını kullanacağı çeşitli projeleri birlikte hayata geçireceğiz. Buradaki temel amacımız Mainichi Gazetesi ve Japon kültürünü taraftarımıza ve Türkiye’ye tanıtırken, Beşiktaş’ı da önce Japonya’da, sonra da uluslararası anlamda daha fazla bilinirliğe sahip bir marka haline getirmek. Özetle bugünden itibaren Mainichi-Sponichi Group, Beşiktaş’ın global medya partneri olarak konumlanacak.

Come to Beşiktaş sloganı dünyada büyük ses getirdi. Rumi’nin güzel sözleri ile global reklamlar yaptık. Çin’de sosyal medya hesapları açarak bir ilki gerçekleştirdik. Başta Çin’de olmak üzere çeşitli iletişim çalışmaları yürütüyoruz. Japonya bizim hedef pazarlarımızdan biri. Japon halkıyla Beşiktaş’ın değerleri örtüşüyor. Japon halkının bizi çok seveceğini düşünüyoruz. Mainichi gazetesi, Japonya’nın en eski gazetelerinden biri. 50’den fazla gazeteleri var. Spora büyük destek veriyorlar. Daha da büyümek için dijital yatırımlar yapıyorlar. Birlikte çeşitli projeler yapacağız. Mainichi bizim global medya partnerimiz olacak. Japonya’da sosyal medya hesaplarımız olacak. Birlikte yöneteceğimiz iletişim çalışmalarımız olacak. Ticari değeri olan projelere imza atacağız. Basketbol ve voleybol ile ilgili de projelerimiz olacak. Amacımız iki halkı spor aracılığıyla bir araya getirmek. Oyuncu takasları olacak ve Japonya’da turnuvalara katılacağız. İyi bir tanıtım ve iletişim olursa sponsorluklar da gelecektir. Bizim amacımız; ülkemizi, insanlarımızı ve Beşiktaş’ı tanıtmak. Dünyanın her yerinde insanlara dokunmak istiyoruz. Takımımızda Japon oyuncular görmek isteriz.

Mainichi Gazetesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Mainichi-Sponichi Digital Project Inc. CEO’su Takeo Iwasawa, törende şu ifadeleri kullandı:

“Japonya’nın en eski gazetesinin sahibi Mainichi-Sponichi Group olarak Türkiye’nin en köklü spor kulübü Beşiktaş ile global bir iş birlikteliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. İnsana, doğaya, spora, kültürel gelişime ve sosyal sorumluluk çalışmalarına katkı sağlamayı kendine misyon edinmiş bir grup olarak; benzer değerleri benimsemiş Beşiktaş’ın Rumi’nin “Gel, kim olursan gel” dizeleri ile yaptığı ComeToBeşiktaş çağrısına karşılık vermek istedik. Beşiktaş’ın global medya partneri olarak, Japonya’yı ve markalarımızı Türk halkına tanıtırken; Beşiktaş markasını da başta Japonya olmak üzere küresel olarak tanıtmak için ortak projeler yürüteceğiz. Sahibi olduğumuz Mainichi Gazetesi ve Japonya’nın 1 numaralı spor gazetesi Sports Nippon (Sponichi)’un konvansiyonel ve dijital yayınları aracılığıyla düzenli Beşiktaş iletişimi yapacağız. Bu ilk adımın, uzun süreli ve sağlam bir iş birlikteliğinin temeli olacağına inancımız sonsuz.

Beşiktaş’ın başarıları dikkatimizi çekti, o nedenle buradayız. Beşiktaş markasını Japonya’da bilinir hale getirmek istiyoruz. Genç nesile yönelik birçok medyamız var. Gençlerin Beşiktaş’a ilgi duyması ve Beşiktaş’ta oynama isteği uyandırmak ilk hedefimiz. Japonya’da futbol ilgi çekmeye devam ediyor. İnsanların Beşiktaş’a olan sevgisini burada çok iyi gördük. Japonya’ya döndüğümüzde gördüğümüz sevgiyi Japon halkına anlatacağız. Beşiktaş ile gönüllerimizin bir olduğunu hissettik.”

Anlaşma kapsamında Japonca sosyal medya hesaplarının açılması ve yönetilmesi ile birlikte Japonya’da bu hesapların daha çok kişiye ulaşması için iki kurum birlikte çalışacak. Mainichi Gazetesi’nin her gün ulaştığı on milyonu aşan kişiye, düzenli Beşiktaş içerikleri hazırlanması, farklı sosyal sorumluluk kampanyalarının iki ülkede ortaklaşa hayata geçirilmesi, Japonya’da maç ve seyahat organizasyonları ilk etapta iki kurumun radarında olan iş birliği kalemleri arasında yer alıyor.
Fotoğraf: Ufuk Tuncaelli